Saç Ekimi Yan Etkileri

Saç Ekimi Operasyonu Yan Etkileri

Saç Ekimi Yan Etkilerini araştıran, yaptırmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri de “saç ekiminin yan etkileri” ya da “saç ekiminin zararı var mıdır?” sorusudur.

FUE saç ekimi son yıllarda en sık yapılan estetik operasyonlar arasında yer alırken aynı zamanda cerrahi bir müdahaledir. Bu nedenle saç ekimi ameliyatı sonrasında kişiden kişiye farklılık gösterse de bazı yan etkilerin görülmesi çok tipiktir.

Bu etkinin minimum düzeyde olması için alanında uzman saç ekimi cerrahlarından ve işinin ehli profesyonel sağlık kuruluşlarından hizmet alınması şarttır.

Saç ekimi operasyonlarında sterilizasyon olmazsa olmaz hayati faktörlerden biridir. Servis steril ortamlarda ve bu konuya özen gösteren sağlık personeli tarafından alınmalıdır.

Saç ekimi öncesi doğru planlama ve hastaya uygun saç ekimi tekniğinin belirlenmesi bu saç ekimi yan etkileri en aza indiren faktörler arasındadır. Hastanın hastalık öyküsü ve varsa kronik hastalıkları ve düzenli kullandığı ilaçlarla ilgili bilgiler operasyon öncesi konsültasyon sırasında doktorla paylaşılmalıdır.

Saç ekimi operasyonları için profesyonel olmayan kuruluşlardan ve deneyimsiz kişilerden alınan hizmetler sonucunda hem başarısız bir saç ekimi işlemi ile hem de donör bölgede kalıcı hasar, doğal olmayan saç ekimi, enfeksiyon ve daha birçok kalıcı hasarla karşılaşmak mümkündür. 

Özetlemek gerekirse, saç ekimi operasyonu sonrasında bazı yan etkilerin görülmesi sık görülen bir durumdur. Ancak bu saç ekimi yan etkileri hafif olarak adlandırılan ve doktor kontrolünde takip edilmesi zararlı olmayan yan etkilerdir.

Saç Ekimi Yan Etkileri Nelerdir? 

Saç ekiminin yan etkileri nelerdir? Bazı saç ekimi yan etkileri ve saç ekimi sonrası karşılaşabileceğiniz belirtiler aşağıdaki gibidir.

  • Kabuklanma
  • Kanama
  • Kaşıntı
  • Çukurlaşma
  • Ödem 
  • Enfeksiyon
  • Şok Kaybı
  • Hıçkırık 

Kabuklanma

Kabuklanma, saç ekiminin yan etkilerinden en yaygın olanlarından biridir. Kabuklanma, operasyondan sonra 48 saat içinde, ekim yapılan alanda görülebilir. Bu durumda lütfen panik yapmayın. 

Kabuklanma aynı zamanda iyileşmenin de bir işaretidir. Kabuklanmanın olduğu yere müdahale etmemeniz tavsiye edilir. Kabukları soymanız saç köklerinize zarar verebilir. Bu nedenle kabukları soymamanız ekim yapılan yerdeki saç kökleriniz için oldukça önemlidir. Ortalama 2 hafta içinde kabuklarınız kendiliğinden iyileşecektir.

Doktorunuz tavsiyelerine uyun ve verdiği ilaçları kullanmaya devam edin. Operasyon sonrası kabuklanma olağan bir durumdur. 

Bu süreçte şampuan seçiminiz büyük önem taşır. Saç ekimi uzmanınız tarafından önerilen şampuanı kullanmanız tavsiye edilir. Doktorunuza operasyon sonrası kabuklanmalarınıza iyi gelecek bir şampuan için danışabilirsiniz.

Kanama 

Operasyon sonrası donor ve ekim yapılan alanda ufak kanamalar görebilirsiniz. 

Hastanın nakil öncesi kullandığı aspirin, NSAİİ, E vitamini, alkol, anabolik steroidler ve diğer kan sulandırıcılar kanama riskini artırabilir.

Operasyondan bir gün sonra kafanızda kanama görürseniz panik yapmayın. Bir temizlik bezi veya pamuklu çubuk alın ve bölgeye hafifçe baskı uygulayın. Herhangi bir folikülü yerinden çıkarabileceğinden ovmaktan kaçının. Kanama sonunda durmalıdır.

Saç ekimi yan etkileri nedeniyle bir folikül kaybetmeniz durumunda bunun olduğunu cerrahınıza bildirmelisiniz.

Kaşınma 

Operasyon sonrası kaşınma saç ekiminin en yaygın yan etkilerinden bir tanesidir. 

Saç ekimi sonrası kabuklanma kendiliğinden iyileşirken bu süre zarfında kaşıntı görülür. Saç ekimi sonrası kaşıma yeni ekilen köklere zarar verebilir.

Kaşıntı da iyileşme belirtisidir. Saç ekimi sonrası ilk 2 hafta devam eden kaşıntı, kabuklanma iyileştikten sonra kendiliğinden geçecektir.

İleri evrelerde kaşıntı artarsa endişelenmeden doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuzun önerdiği ilaçlar ile bu kaşıntıyı minimuma indirmeniz mümkündür.

Çukurlaşma

Saç ekimi yan etkileri arasında akne en sık görülen sorunlardan biridir. Bunun nedeni mikromotor cihazının çevredeki kökleri cilt altına itmesidir. Saç ekimi operasyonundan sonra bazen 2 aydan fazla süren bu sorun can sıkıntısına neden olabilse de geçici bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Şok dökülme sonrası daha sık görülen bu sorun saç yıkama ve masajı ihmal etmemekle aşılabilecek bir durumdur. İleri evrelerde çukurlaşma artarsa endişelenmeden doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz size uygun bir ilaç yazabilir veya tıbbi önerilerde bulunabilir.

Ödem 

Saç ekimi operasyonlarından sonra kabuklanma ve kaşıntı gibi bir diğer yaygın sorun ise ödem ve şişliktir. Saç ekimi sonrası ilk 48 saat içerisinde yüz bölgesi de dahil olmak üzere şişlik görülebilir. Standart saç ekimi yan etkileri olarak tüm saç ekimleri veya cerrahi operasyonlardan sonra şişlik ve ödem beklenir. Saç ekimi sonrası ödem ve şişlik, kaşıntı ve kabuklanmada görüldüğü gibi kendiliğinden geçecek bir durumdur.

Herhangi bir paniğe gerek olmasa da saç ekimi yapan cerrahın önerilerini dikkate almak yeterlidir. Ortalama 1 hafta içerisinde şişlik ve ödemin kendiliğinden geçtiğini görmek mümkündür.

Ancak bazı durumlarda ödem kaybolmadıysa ve buna yüksek ateş, halsizlik ve titreme eşlik ediyorsa doktora başvurulmalıdır.

ENFEKSİYON

Saç ekimi operasyonları da aslında cerrahi müdahalelerdir. Bu nedenle steril ortamlarda hizmet almak çok önemlidir. Steril olmayan ortamlarda yapılan operasyonlarda enfeksiyon riski de nispeten yüksektir. Saç ekimi sonrası koruma süreci enfeksiyondan korunmak için hayati önem taşır. Saç ekimi sonrası doktorunuzun önerdiği antibiyotiklerin düzenli kullanımı enfeksiyon riskini en aza indirecektir.

Saç ekimi operasyonlarında saç ekimi yan etkilerinden korunmak için en kritik adımlardan biri saç ekimi sonrası doktor tavsiyelerini dikkate almak ve reçete edilen ilaçların kullanımına dikkat etmektir.

ŞOK KAYBI

En sık görülen saç ekimi yan etkilerinden biri saç ekimi operasyonu sonrası şok dökülmedir; Saç dökülmesi yaşayan bölgeye ekilen saç köklerinin üzerindeki saç tellerinin geçici olarak dökülmesidir. Her ekim operasyonundan sonra yaşanması gereken son derece normal bir süreçtir. Ancak saç dökülmesi yaşayan kişiler bu duruma hazırlıksız yakalanır ve bu durum endişe ve hayal kırıklığına neden olabilir.

Saç ekimi yan etkileri olarak şok dökülme için kesin bir zaman dilimi verilememekle birlikte. Genellikle saç ekiminden 1-3 ay sonra ortaya çıktığı görülür. Genellikle 2 hafta içerisinde tamamlanan şok kaybı kişiden kişiye değişir. Saç ekimi sonrası yaşanan saç dökülmesi tamamen geçici olmakla birlikte son derece normal bir durumdur.

HIÇKIRIK

Hıçkırık, saç ekiminden sonra en nadir görülen saç ekimi yan etkileri arasındadır. İstatistiklere genel olarak baktığımızda yüz kişiden beşinde böyle bir yan etkinin görüldüğünü söylemek mümkün. Saç ekimi sonrası en nadir görülen semptomlardan olan hıçkırık, saç ekimi operasyonu sırasında, öncesinde veya sonrasında aşırı heyecanlı ve stresli olan hastalarda görülür. Saç ekimi sonrası görülen hıçkırıklar düzenli aralıklarla ortalama 2 gün devam eder ve kendiliğinden geçer.

NADİR SAÇ EKİMİ YAN ETKİLERİ

HİPERTROFİK İZ VE KELOİD

Saç ekimi sırasında travma sonrası ciltte pembe, kırmızı veya ten renginde görünebilen skar dokusuna hipertrofik skar denir. Aynı tip yara izlerinin daha kabarık ve sert olanlara keloid denir. Bu durumu öğrenirseniz, öneri almak için doktorunuza haber vermelisiniz.

NEKROZ

Saç ekimi komplikasyonları arasında en nadir fakat en riskli komplikasyondur. Bir veya daha fazla hücrenin geri döndürülemez şekilde hasar gördüğü bir durum. Nekrotik doku patolojik bir ölüme uğrar ve cansız dokuya dönüşür.

Donör veya ekim alanında yoğun kanama meydana geldiğinde, bölgeye adrenalin enjekte edilerek kan damarlarının daralması sağlanarak kan akışı azaltılarak rahat bir kanal açılabilir.

Adrenalin izotonik ile karıştırılmadan enjekte edilirse veya izotonik ile karıştırılırsa, çok miktarda kullanılırsa derideki kan akışı engellendiği için dokuları öldürebilir ve nekroza neden olabilir. Saç ekimi konusunda uzman olmayan kişiler tarafından yapılan bu hata hasta açısından oldukça riskli sonuçlar doğurmaktadır.

SAÇ EKİMİ YAN ETKİLERİNDEN NASIL KAÇINILABİLİRİM

 İstenmeyen saç ekimi yan etkilerinden kaçınmak için atmanız gereken ilk ve en önemli adım, gerçekten saygın bir klinik, iyi eğitimli ve deneyimli saç ekimi cerrahları seçmektir. Smile Hair Clinic’te doktorlarımız, gerçek bir centilmen olmanıza yardımcı olmak için çok çeşitli ilaçlar, ipuçları, tavsiyeler ve bakım sonrası ürünler sunar.

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul has 4.91 out of 5 stars 4441 Reviews on ProvenExpert.com