Operasyon Sonrası Saç Yıkama

Operasyon Sonrası Saç Yıkama

Operasyon sonrası saç yıkama, saç ekiminin en önemli aşamalarından biridir. Bu nedenle, iyileşme aşamasını tamamlayabilmek için izlemeniz gereken bazı adımlar vardır. Smile Hair Clinic saç yıkama ile alakalı detayları bu kılavuzda size sunuyor! 

Saç Yıkama için Operasyon Sonrası 2 Gün Bekle

Ameliyattan hemen sonra saçınızı yıkamanız saç köklerinize zarar verecektir. Bu nedenle, ameliyat sonrası 2 gün ya da 36-48 saat saç yıkaması için beklemenizi tavsiye edilir. İlk saç yıkamanız Smile Hair Klinik’te olup hastalarımıza uygun bir şekilde nasıl saçlarını yıkayacakları gösterilecektir.

Saç ekim operasyonunuzdan sonra ilk bir ay saçınızı günde 1 defa yıkamanız sizin için faydalı olacaktır. Operasyondan 2 gün sonra hastalarımız ilk yıkamaları için kliniğimize beklenir; saçlarınız yıkanırken size yıkama nasıl yapacağınız gösterilir.

Losyon/Köpük Uygulayın

Hem donör hem de ekim yapılan alana losyon ya da köpük uygulayabilirsiniz. Losyon ya da köpük kullanımı cilt hücrelerini yenilemeye, nemlendirmeye ve kabuklarınızı yumuşatmaya yardımcı olur. Saç ekimi yapılan alana küçük dokunuşlar ile losyon veya köpük uygulamaya özen gösterin. 

Ekim yapılan alana ilk 14 gün boyunca Panthenol spreyi uygulamalısınız. Panthenol cildinizde oluşan acıyı yatıştıracaktır. Panthenol spreyiniz biterse Bepanthol kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bütün kabuklarınız iyileştikten sonra losyon ve köpük kullanımını bırakabilirsiniz.

Operasyondan sonraki ilk 5-7 gün boyunca sadece donör bölgeniz için size verilen antibiyotikli kremi uygulayınız. Alıcı bölgenize bu kremi uygulamamalısınız. 5-7 gün sonra donör bölgeniz iyileşmiş olacaktır.

Saçınızı Yıkarken Dikkatli Olun

Ekim yapılan alanı şampuanlarken ve dokunurken dikkatli olmalısınız. Şampuanınızı döküp köpürttükten sonra ekim yapılan alanı parmak uçlarınızla dikey bir şekilde küçük vuruşlar uygulayın. Lütfen saç ektirdiğiniz bölgeyi ovalamayın ve dairesel hareketlerden kaçının. 

Herhangi bir enfeksiyonu önlemek için donör alanınızdaki kan ve doku kalıntılarını ovalayarak yıkayın. 

Tavsiye Edilen Şampuanları Uygulayın

Kliniğimiz tarafından size verilen şampuan kabuklardan kurtulmanıza ve iyileşmenize yardımcı olacaktır. Farklı bir şampuan uygulamadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Doktorunuz saçınıza uygun şampuanı seçmenizde size yardımcı olacaktır. 

Durulama

Saçınızı durulama aşamasında su ne sıcak ne soğuk olmalıdır. Düşük basınçlı ılık suda saçlarınızı durulamanız önerilir; bu nedenle operasyondan sonra ilk 14 gün duş başlığı kullanmaktan kaçının. Bunun yerine saçınızı yıkamak için bir kase kullanabilirsiniz ya da duş başlığınızı değiştirebilirsiniz. 

Kurulama 

Donör ve saç ekilen alan farklı şekillerde kurutulmalıdır. Ekim yapılan bölgenin kağıt havluyla kurulanması tavsiye ediliyor. Kağıt havluyu, suyu emmesi için ekilen greftlerin üzerine nazikçe uygulayın ve saç ekilen alanı ovalamayın! Donör bölgenizi normal bir havluyla kutlayabilirsiniz.

Saç kurutma makinenizi soğuk modda kullanmadığınız sürece kurutma makinesi kullanılması tavsiye edilmez.Saçınızın kendiliğinden kuruması sizin için daha iyi olacaktır. 

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul has 4.91 out of 5 stars 4534 Reviews on ProvenExpert.com