ÖNCESİ & SONRASI

Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

FUE saç ekimi öncesinde ilk karar verilecek nokta doğal olarak kendinizi hangi cerraha teslim edeceğinizdir. Safir saç ekimi işleminde deneyimli ve hastalarına yanıltmadan tüm olasılıkları anlatacak bir cerrah bulmanız önemlidir. Aksi takdirde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için, Saç Ekimi Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Saç ekimi işleminin bir cerrahi işlem olduğu unutulmamalıdır. Safir saç ekimi işlemi öncesi, size ne kadar önemsiz görünse de kullandığınız ilaçlar ya da kronik hastalıklarınız konusunda cerrahınızı mutlaka bilgilendirmelisiniz. Bu bilgilerin FUE saç ekimi işlemini yürütecek cerrahi ekibe doğru verilmemesi saç ekimi sonucunuzu daha da önemlisi hayatınızı riske atabilir. Lütfen bu konuda azami özeni gösterin.

Eğer düzenli olarak bir kan sulandırıcı kullanıyorsanız bunu FUE saç ekimi işleminden en az bir hafta önce bırakmanız gerekmektedir. Aksi takdirde işlem esnasında kanamanız fazla olacak ve sonucu olumsuz etkileyecektir. Operasyondan 2 gün sonra ilacınıza tekrar başlayabilirsiniz. Kan sulandırıcı ilaçlar hiçbir zaman sebepsiz yere alınmaz dolayısı ile size bu ilacı reçete etmiş olan doktorunuzdan safir saç ekimi olmak ve ilacı yaklaşık 10 günlük bir süreyle bırakmak için onay almanız gerekmektedir.

FUE saç ekimi işlemini gerçekleştiren klinikler operasyon odalarının özelliklerine göre Hepatit B, Hepatit C ve HIV ile enfekte olan hastaları kabul etmeyebilirler. Ülkenizde bu hastalıklardan birini taşımadığınıza emin olmak ya da eğer bu hastalıklardan birine sahipseniz size uygun operasyon odası bulunan ve sizi kabul edebilecek bir klinik seçmeniz, bir başka ülkeye uçmanız ve hizmet alamadan geri dönmenizin önüne geçer.

Saç kaybı yaşayan kişilerin çoğu bu kaybı önlemek için multivitamin takviyeler kullanmaktadırlar. Kanamayı artırma riskinden ötürü vitamin B ve vitamin E içeren takviye edici gıdaların FUE saç ekimi işleminden bir hafta öncesinden kesilmesi gerekmektedir.

Alkol kan sulandırma riskinden ötürü safir saç ekimi operasyonundan en az bir hafta önce bırakılmalıdır. FUE saç ekimi operasyonu sonrası Smile Hair Klinik tarafından size içinde kullanmanız gereken ilaçlar içeren bir çanta verilecektir, alkolle etkileşim gösterebilecek ilaçlar kullandığınızdan saç ekim işleminden en azından beş gün sonrasına kadar kesinlikle alkol kullanamazsınız. Alkolün yara iyileştirmesini geciktirici etkisi bulunur bu sebeple FUE saç ekimi işleminden sonra 15 gün alınmaması tavsiye edilir.

FUE saç ekimi için bavulunuzu hazırlarken üst vücudunuz için mutlaka düğmeli ya da fermuarlı kıyafetler seçin. İşlem sonrası diğer tip kıyafetlerini giymeye, çıkarmaya çalışan  hastalarımız greftlerini çıkarabilmekte ve büyük üzüntü yaşamaktadırlar.

FUE saç ekimi işlemi öncesi uykunuzu iyi aldığınızdan emin olun. İyi bir kahvaltı etmeniz de yorucu olabilecek bir günü rahat atlatmanızı sağlar. Safir saç ekimi işleminden önce saçlı deriyi yıkamanızın enfeksiyon riskini azaltmakta faydası olacaktır. Bu sebeple saç ekimi öncesi otelinizde duş alarak kliniğe gelin.

 

 

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

FUE saç ekiminden sonra hastaların dikkat etmesi gereken en önemli nokta kafalarını bir yere vurmamak ya da sürtmemektir. İnsanların normal hayatlarında kafalarını günde kaç kere bir yere çarpıp, sürttükleriyle ilgili bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Ne yazık ki safir saç ekimi sonrası kafalarını çarpıp veya uykusunda dönerek greftlerinin bir kısmını kaybeden hasta sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Saç ekimi işleminden sonra greftlerin saçlı deriye tutunması ortalama 7 günlük bir süreci kapsar bu sebeple bu periyotta ekstra dikkatli olmalı ve kafanızı çarpmamalısınız. Smile Hair Klinik’te hastalara bu süreçte nasıl uyuyacakları ayrıntılı anlatılarak buna yardımcı olacak aparatlar verilir.

Safir saç ekimi işleminden sonra ilk gece mutlaka dinlenmeniz gerekmektedir. Alışverişe çıkmak veya şehrin eğlencelerine dalmak kesinlikle iyi bir fikir değildir. İyileşme sürecinde dışarı çıktığınızda ise ekim yapılan bölgeyi bir şemsiye yardımı ile güneşten ya da yağmurdan korumanız faydalı olacaktır.

Saç ekim işlemi sonrasında doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka belirtilen şekilde kullanmanız gerekmektedir. Smile Hair Klinik’ten ayrılmadan önce size verilen ilaçları ve bunlara ait reçeteyi tam olarak anladığınızdan emin olun.

Saç ekim işlemi sonrasında ilk yıkama işlemine kadar kafanıza nemlendirme amaçlı verilen izotonik solüsyondan başka bir şey sıkmamalısınız. İyileşme sürecinde saçlarınızı ne şekilde yıkayacağınız çok önemlidir. FUE saç ekiminden sonra ilk yıkama Smile Hair Klinikte 48 saat sonra yapılmaktadır. Kliniğimizde yıkama işlemine ile basılı görseller ve bir videoya ait link hastalarımıza sağlandıktan sonra doktorlarımız ayrıntılı olarak anlatım yapmaktadır. Hastalardan bu süreç zarfında fotoğraflar istenerek takip edilir. Bu sayede saçlarınıza gereken ilginin gösterileceğine emin olunur.

Smile Hair Klinik, FUE saç ekimi işlemi sonrasında kafanızı ilk yıkamadan sonra 1 ay boyunca her gün klinik tarafından verilen medikal şampuanla yıkamanızı önermektedir. Bu sürenin sonunda saçlarınıza zarar vermeyecek doğal bir şampuan seçerek saç tipinize uygun sıklıkta yıkama yapmanız gerekmektedir. Yağlı saçlar her gün yıkanabilirken, kuru saçlar 2-3 günde bir yıkanabilir.

 

FUE saç ekimi yapılan bölgede oluşan kabukları 2. Haftadan önce dökmeniz gerekmektedir. Bu saçlarınızın sağlıklı olarak yeniden büyümesine olanak sağlayacaktır. 10. günden sonra yıkarken baskıyı iyice artırarak kabuklardan kurtulabilirseniz.  Gerektiğinde uzman ekibimizle 7/24 destek için yanınızdayız.

Spor birçok insan için yaşan biçimidir ve saç ekimi sonrası spor yapamamak onlar için çok can sıkıcı olabilir. Peki saç ekiminden sonra ne kadar süreyle spor yaparken dikkat etmeliyiz? Safir saç ekiminden 15 gün sonra yaralarınız iyileşse de yine de saç köklerine uzanan bazı kanallar kalabilir. Bu sebeple Smile Hair Klinik size 3-4 günden sonra hafif yürüyüşlere başlamanızı önerse de 1 ay boyunca aşırı terlemeden gelişebilecek bir enfeksiyonu önleme açısından kaçınmanızı önerir. Aynı şekilde saç ekiminden sonra 1 ay kadar havuz, sauna gibi ıslak alanlarının kullanımının kısıtlanması gerekir.

Bazen saç ekim işlemi sonrası donör bölgede yanma ve ağrı görülebilir. Bu bölgeye uygulanacak steroid içeren bir krem bu şikayetleri dramatik bir şekilde kesecektir. Bu sebeple size donör bölgeniz için verilen kremi saklamanız ve bu şikayetleriniz geliştiğinde onayımızı alarak kullanmanız gerekir.

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul has 4.91 out of 5 stars 4534 Reviews on ProvenExpert.com