Operasyon Sonrası

Operasyon Sonrası: Sizi Ne Bekliyor? Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saç ekim sürecinin en kritik aşamalarından biri bakım sonrasıdır. Başarılı bir operasyon sonrası kaçınmanız, dikkatli olmanız gereken; karşılaşacağınız bazı önemli kriterler olacaktır. Doğal görünüme kavuşmanız için bazı gereksinimleri takip etmelisiniz.Yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler hakkında kesin bilgiler olan kitapçıklar hastalarımıza dağıtılacaktır. 

Operasyon Sonrası Saç Derinizin Zedelenmiş Görünümü

Saç ekimi operasyonundan sonra donör ve alıcı bölgeniz morarmış görünebilir; greftlerin alındığı donör bölgede kırmızı nokta benzeri delikler görebilirsiniz. Ancak endişelenecek bir durum değildir. Operasyon sonrası ilk günler için bu gibi durumlar geçici birer aşamadır. 

Kızarıklık ve Pembemsi Renk Değişikliğ

İlk iki gün saç ekilen alanınıza dokunmaktan kaçının. Zedelenmiş görüntü ve küçük kırmızı nokta benzeri delikler 7-10 gün içinde iyileşecektir. 

Operasyon Sonrası Hafif Ağrı 

FUE prosedüründen sonra ağrı nadir olmakla birlikte, ilk gecenizde alıcı bölgenizden ziyade donör bölgenizde hafif ağrı olabilir. Doktorunuzun sizin için yazdığı hafif ağrı kesici size yardımcı olacaktır. 

Hafif Plazma (Kan Kaybı)

İlk gecenizde donör ve alıcı bölgenizde de hafif Plazma (kan kaybı) yaşanabilir ki bu normal ve sağlıklıdır.

Şişme

Hastaların 3. ve 4. günlerde yaşayabileceği başka bir durum da alın ve göz çevrelerinde şişliklerin meydana gelmesidir. Şişlikler 6.ve 7. günlerde en yüksek noktasına ulaşır ve sonrasında azalır.

Kliniğimiz şişlikleri en aza indirmek için sizlere iltihap önleyici ilaçlar sağlayacaktır. 

Saç ekimi operasyonundan sonra, uyku sırasında üst bedeninizi yüksekte tutmaya devam edin. Telefon veya kitapla meşgulken başınınızı eğmemek  şişliği engellemekte yardımcı olur. 

Şok Kaybı 

Operasyon sonrası -13.günden 3. aya kadar devam edebilen- ekilen saç bölgesinde, donör bölgede veya ekim yapılmayan bölgede saç dökülmesi olabilir. Genelde 1. aydan sonra meydana gelen bu dökülme vücudunuzun tedaviye verdiği olağan bir tepkidir, endişelenmeyin.

Kabuklanma ve Kaşıntı

Kabuklanma ve kaşıntı operasyon sonrası meydana gelen yaygın hislerdir. Kafa derinizdeki  kaşıntılı his iyileştiğini göstergesidir. Kabuklanma ekimden 7-10 gün boyunca devam edebilir. 

Sık Sorulan Sorular

Operasyon Sonrası İyileşmek Ne Kadar Sürer? 

Operasyon sonrası farklı aşamalardan geçeceğiniz iyileşme sürecinin 6-12 ay sürer. 

2-4 hafta içinde ekilen saçların büyümesi görülür. Ardından geçici olan şok saç dökülmesi takip edebilir.  İlk iki hafta sizin için zorlayıcı olabilir. Ancak ilk iki haftayı tamamladığınızda rahatlayabilir ve yavaş yavaş rutininize geri dönebilirsiniz.

Sonuçları Ne Zaman Görebilirim? 

Saç ekimi zaman alan bir yolculuktur ve bu yolculukta sabırlı olmalısınız. Neredeyse her hafta ekilen saçlarınız iyileşme sürecinde olacaktır. Geçtiğiniz aşamaların farkında olun, dönüşümü anlayacaksınız. 

  • ilk sonuçlar 6 ayda görülür
  • 12 ayda iyi sonuçlar almaya başlarsınız
  • 18 ay içinde nihai sonuçlarınızı alacaksınız

Operasyon Sonrası Bandaj Kullanmam Gerekecek Mi?

Eğer alın bölgesinde şişlik varsa bunu sınırlamak için elastik bandaj uygulanır. Operasyon sonrası pansumanlar Smile Hair Clinic’te değiştirilir.

Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Büyümeye Başlar? 

Saçlarınızın büyümesi operasyondan hemen sonra başlar; operasyondan iki hafta sonra, kabukların çıkacağı ilk çıkıntıları görebilirsiniz. Saçlarınızın büyümesi 12-18 aya kadar devam edecektir.

Saç Ekimi Sonrası Nasıl Uyumalıyım? 

Hastalarımızın operasyon sonrası uyku alışkanlıklarınıza dikkat etmesi gerekir. İlk 7 gün boyunca (bazı durumlarda 10 güne kadar) ekilen saçların herhangi bir zarar görme olasılığını önlemek için hafif yüksek konumlanacak şekilde bir yastık ve boyun yastığıyla sırt üstü uyumanız tavsiye edilir.

Boyun yastığı kliniğimiz tarafından sağlanacak olup başınızı ve boynunuzu aynı pozisyonda tutmanıza yardımcı olarak pedlere temas etmesini ve greftleri yerinden oynamasını engelleyecektir. 

Ekilen Saçlar Kaybedilebilir Mi? 

Bazı hastalarımız saç ekimi yapılan bölgelerinde şok dökülme yaşayabilir. Daha önce bahsedildiği gibi bu dökülmeler normaldir. Şok dökülme iyileşmenin ve dökülen saçlarınızı geri kazanmanın bir parçasıdır. 

Operasyon Sonrası Duş Alabilir Miyim? 

Operasyon sonrası 2 gün boyunca saçınızı yıkamamalısınız. Smile Hair Clinic operasyon sonrası size saçlarınızın nasıl yıkanması gerektiğini gösterecek ve ilk yıkamayı uygulayacaktır. 

Operasyondan hemen sonra duş almak isterseniz omuz hizası altında alabilirsiniz. Duşakabinde 10 dakikadan fazla kalmayın ve fazla buhar oluşmasını önlemek için duşakabinin kapılarını hafif açık tutmanızda fayda var. 

Operasyondan Sonra Saçımı Ne Zaman Yıkayabilirim?

Saç ekiminden iki gün sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Ekim alanına nazikçe dokunmanız gerektiğini unutmayın. Hastalarımız saçlarını ameliyattan 13 gün sonra eski rutinlerine göre yıkayabilir.

Saç Kurutma Makinesi Kullanabilir Miyim? 

Lütfen ilk 6 ay boyunca saç kurutma makinesi kullanmaktan kaçının. Saç kurutma makinesi ısısı nedeniyle saç köklerinize zarar verebilir. Saç kurutma makinesi kullanmaya başlarsanız düşük ısıya ayarlamanız önerilir.

Operasyondan Sonra Saçımı Tarayabilir Miyim?

Donör bölgenizi tarayabilirsiniz. Ancak operasyondan sonra iki hafta tamamlanmadan ekim yapılan alanı taramamalısınız. 

Operasyon Sonrası Saç Kesimi Yaptırabilir Miyim?

Hastalarımız operasyondan bir ay sonra saçlarını kestirebilir. Donör bölge için tıraş makinesi kullanabilirsiniz ancak ekim yapılan alan için ilk 3 ay makas kullanmalısınız. 

Operasyon Sonrası Saçımı Boyayabilir Miyim? 

Kimyasal saç boyaları saç derisine zarar verdiği için yeni ekilen saçlarınızı boyamak sizin için iyi bir fikir olmayacaktır. Problemsiz bir iyileşme süreci geçirmek için operasyon sonrası ilk 6-8 hafta saçlarınızı boyamaktan kaçınmalısınız. 

Operasyondan Sonra Sigara Tüketebilir Miyim?

Sigara, oksijeni azalttığı ve kan dolaşımını bozduğu için operasyon ve iyileşme sürecine  zarar verebilir. Bu nedenle operasyondan 12 saat önce sigarayı bırakmalı ve operasyondan sonra 2 hafta daha sigaradan uzak durmalısınız.

Operasyondan Sonra Alkol İçebilir Miyim? 

Alkol kullanımı saç köklerinin deriye tutunmasını engelleyecektir. Bu nedenle ameliyattan sonraki ilk 14 gün alkolden kaçının. 

Operasyon Sonrası Egzersiz Yapabilir Miyim? 

Saç ekiminden sonra ilk iki hafta egzersizden kaçınılmalıdır. Operasyondan iki hafta sonra ağırlık kaldırmadan hafif egzersizlere başlayabilirsiniz. İlk ayı tamamladığınızda düzenli olarak aktivitelere katılabilirsiniz. 2-3 ay içinde ise futbol, basketbol, dövüş sanatları gibi sporları yapmakta özgürsünüz. 

Operasyondan Sonra Şapka veya Kasket Takabilir Miyim? 

İşlemden sonraki ilk 10 gün boyunca ekim yapılan bölgeye dokunmaktan kaçınmalısınız. Şapka çok sıkı olmamalı ve greftler ile şapkanın tepesi arasında bir boşluk olmalıdır.

 Saç ekiminden sonra bir süre evde kalmak sizin için daha iyi olacaktır. 

Dışarısı yağmurluysa, saç derinizi korumak için şemsiyenizi yanınıza almayı unutmayın.

Operasyon Sonrası Güneşlenebilir Miyim? 

Doğrudan güneş ışığına maruz kalmak, yara oluşumunu artırabilir ve kafa derisinde pigmentasyona neden olabilir. Bu nedenle, iyileşme aşamasını tamamen tamamlamadan önce doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Operasyon Sonrası İşe Gidebilir Miyim? 

 Eğer ofis işi ise ameliyattan 3-5 gün sonra işinize dönebilirsiniz. Dışarıda çalışıyorsanız ve işiniz fiziksel bir çaba  gerekiyorsa, ilk 14 gün evde olmak hastalarımız için faydalı olacaktır. 

Operasyondan Sonra Seyahat Edebilir Miyim? 

Ekim yapılan alana dikkat ettiğiniz sürece operasyon sonrası seyahat edebilirsiniz.O bölgeye dokunmayın ve herhangi bir yere çarpmamaya dikkat etmeniz önemlidir.

Operasyon Sonrası Kliniğe Gitmem Gerekecek Mi? 

Hastalarımız acil bir durum ile  karşılaşmadıkça operasyon sonrası kliniğimizi ziyaret etmelerine gerek yoktur. Operasyon sonrası Hasta Deneyim Uzmanınız ve doktorlarınız tüm sürecinizi takip edecek.

Smile ekibinin iyileşme sürecini kontrol etmesi için ekim yapılan bölgenin fotoğraflarını göndermelisiniz. Ameliyatınızdan sonra ters giden bir şeyler olduğunu hissederseniz, her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şişliğim İlerlerse Ne Yapmalıyım? 

Şişliğiniz ilerlemesi konusunda endişelenmeyin. Her 1 saatte bir 10 dakikalık soğuk kompresyonlar, şişliğinizi hafifletmek için hafif bir masajın yanı sıra size yardımcı olacaktır.

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul has 4.94 out of 5 stars 4561 Reviews on ProvenExpert.com