Favori Ekimi

Favori Ekimi Nedir?

Favori Ekimi, saç dökülmesi de erkekler ve kadınlar arasında yaygın bir sorundur. Favorilerinizde, kaşlarınızda veya ön saç çizginizde Frontal Fibrosing Alopecia olarak bilinen saç dökülmesi yaşıyorsanız, kaybınız için endişelenmeyin.

Smile Hair Clinic’te son teknoloji ile dökülen saçlarınızın restorasyonu ve yeniden kazandırılması mümkün. Saç favori ekimi tıpkı saç ekimi gibidir. İhtiyaçlarınız, estetik hedefleriniz, beklentileriniz, size en iyi doğal görünümlü saç favori restorasyonunu uygulamak için Smile’ın özel ekibi tarafından dikkate alınacaktır.

Saç kökleri, FUE tekniği ile doktorunuz tarafınızdan, donör alanınız olan kafa derisinin yan veya arkasından alınır.

Saç köklerinin saçın yönü ve açısına ve saç büyüme şekline dikkat edilerek hastanın favorilerinin doğru planlanması da başarılı bir saç favori ekimi elde etmek için önemlidir. 

Hastaya doğal görünümlü bir saç favori ekimi sağlamak için saç derinizin, saç kalınlığının, dokusunun ve renginin favorinizle eşleşmesini sağlamak önemlidir.

Favori  Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç favori dökülmesinin birkaç nedeni vardır. Frontal Fibrozan Alopesi genellikle yaşlanmadan kaynaklanır. Dolayısıyla kaşlarınızda, favorilerinizde ve bıyıklarınızda saç dökülmesinin yaşlanma belirtileri olabileceği söylenebilir. Ancak bu bölgelerde saç dökülmesi yaşamanızın tek nedeni yaşlanma değildir.

Saç favori dökülmesi, kalıtsal nedenlerden tıbbi bozukluklara kadar çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Yanıklar, yaralanmalar veya fiziksel travma, yüzünüzde yara izi kalmasına neden olabilir ve bu yüzden saç favori ekimi için ihtiyaç doğabilir. Buna ek olarak, kemoterapi de favorilerinize zarar vermede de büyük rol oynar.

Yüz germe ameliyatından sonra, kadınlar favori ekimine ihtiyaç duyma eğilimindedir. Ayrıca, çok fazla saç şekillendirme de favori saçlarının eksik olmasının nedeni olabilir.

Herkes Favori Ekimi Yaptırabilir mi?

 • Alopesi barbae (sakalda saç dökülmesi)
 • Favori görünümünü iyileştirme ve geliştirme arzusu 
 • Alopesi nedeniyle düzensiz, ince veya sivilceli favoriler
 •  Yanık, yaralı yüz
 • Kadınların yaşama olasılığının daha yüksek olduğu, yüz germe ameliyatından kaynaklanan yara izleri
 • Favori bölgesinde sivilce izleri
  olan herkes favori saç ekimi yaptırabilir.

Favori Ekimi için Hazırlanın

Favori Ekimi ameliyatından en az 12 saat önce sigara içilmemelidir. Sigara içmek yaraların iyileşmesini geciktirebilir. Ameliyattan sonra sigara içmemek de başarılı bir sonuç için iyi olacaktır.

Alkol tüketimi saç favori ekimi operasyonun kötü bir şekilde etkiler. Bu nedenle operasyondan en az 24 saat önce alkol tüketiminden de kaçınmalısınız; sağlıklı ve başarılı bir favori ekimi için ameliyattan sonra bir süre tüketmeyin.

Operasyondan yaklaşık 7 gün önce, kan sulandırıcı ilaçları alınmamalıdır.

Mevcut saç favorilerinizi tıraş etmemeniz önerilir. Doktorunuz ekim yapılacak alanı muayene edip gerekirse doktorunuz favori bölgenizi traş edecektir.

Saç favoriniz seyrek, ince veya düzensiz olsa bile traş etmeyin; saç favoriniz tamamen dökülmüş olsa da geriye şeftali tüyleri kalmış olabilir. Doktorunuz, normal saç folikülü gelişim modelini, açısını ve yönünü belirlemek için saç favori ekim yapacağı alanı incelemelidir.

 Favori Ekim Sonrası Bakım

Ameliyattan sonra hastanın başarılı sonuç alabilmesi için dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır: 

 • Ameliyattan sonra birkaç gün dinlenin.
 • Ekilen bölgeye asla dokunmayın! İyileşme sürecini yavaşlatır.
 • Yeni ekilen favorilerinize daima dikkat edin. Yan yatmayın, aksi takdirde o bölgedeki saç greftlerinize zarar verebilirsiniz. Uyurken başınızı dik tutmaya çalışın. Boyun yastığı bu durumda size yardımcı olur.
 • Ameliyattan sonra en az 2 gün cildinizi germemek ve greftleri yerinden çıkarmamak için sert ve çiğnenebilir yiyecekler tüketmeyin.
 • Yüzünüzü yıkarken sabunun ekim yapılan bölgeye temas etmesine izin vermeyin. Doktorlarımız favorilerinizi yıkamak için özel bir şampuan kullanmanızı önerecektir.
 • Güneş ışığı ekim yapılan bölgeye zarar verebilir; lekeler veya kırmızı noktalar bırakabilir. Hasta mümkün olduğunca güneş ışığına doğrudan maruz kalmamalıdır. 
 • Terleme enfeksiyon riskini arttıracağından dolayı saç favori ekiminden sonra en az 1 ay boyunca terlemeye neden olacak aktivitelerden kaçınılmalıdır. 

Favori Ekimi Sonrası Yan Etkiler Nelerdir?

Favori ekiminden sonra aşağıdaki yan etkilerle karşılaşmak normaldir:

 • 1 hafta boyunca şişlik yaşayabilirsiniz.
 • 2-3 gün kanama olabilir
 • 3-4 gün ağrı hissedebilirsiniz.
 • 3-4 gün boyunca uyuşma veya karıncalanma hissedebilirsiniz.
 • 1 hafta boyunca kaşıntı hissedebilirsiniz.
 • Küçük şişlikler, kızarıklık ve folikülit (kıl kökü iltihabı) olabilir.

Bu yan etkileri yaşarsanız endişelenmeyin. Smile Hair Clinic, saç favori ekimi ardından iyileşme sürecini izliyor olacak. Bu nedenle, aksi yönde bir şey olursa, her zaman kliniğimizle ile iletişime geçebilirsiniz.

Favori Ekimi Fiyatları 2024

Favori ekimi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul has 4.94 out of 5 stars 4561 Reviews on ProvenExpert.com