Kadın Saç Ekimi

Kadınlarda Saç Kaybının Nedenleri

Kadın Saç Ekimi; Saç kaybı, pek çok kadının hayatının bazı dönemlerinde karşılaştığı durumlardan biridir. Saç kaybı çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişebilir.

Sosyal medyanın bu dönemli önemli olduğu günümüzde ne yazık ki saç kaybının kadınlarda duygusal ve psikolojik yıkımı erkeklere oranla daha şiddetlidir, zira toplum tarafından kabul gören kadınların tüm hayatları boyunca gür ve güzel saçlara sahip olacağı gibi bir inanış mevcuttur.

Bu nedenle kadınlar hayatlarının hiçbir döneminde saç kaybını ya da kelliği kabullenmezler. Sosyal yaşamı ve kişinin psikolojisini doğrudan etkileyen saç dökülmesi sorunu çeşitli uygulamalarla tedavi edilebileceği gibi kalıcı dökülmelerde FUE saç ekimi yoluyla bu sorunun ortadan kaldırılması mümkün olabilir.

Androgenetik Alopesi: Genetik yatkınlığa ve androjen hormonunun seviyesine göre ortaya çıkabilen AGA (Androgenetik Alopesi) erkeklerde de olduğu gibi kadınlarda da saç kaybının en sık nedenidir.

Kadınlarda AGA genellikle 40 yaş sonrası menapoz döneminde ortaya çıkar. İlk saşamada kendini saçlarda incelme ve seyrelme ile gösterir.

Sorumlusu yumurtalıklardan ve böbrek üstü bezlerinden salgılanan erkeklik hormonu testesterondur; kadınlarda testesteron erkeklere oranla çok daha az sentezlenmesine rağmen saç tomurcuğunda (capillary bulb) bulunan 5-alpha-redüktaz enzimi ile etkileşir ve dihidrotesterona (DHT) dönüşür.

DHT ise saçların incelmesine, seyrelmesine ve en sonunda kaybına yol açar. 5-alpha-redüktaz kadınlarda daha az olduğundan erkeklere oranla saç kaybı belirgin bir şekilde azdır.

Hamilelik, doğum yapmak, doğum kontrol hapları ve tiroid hastalıkları gibi hormonları doğrudan etkileyen durumlar da kadınlarda saç kaybını tetikleyen etkenlerdendir.

Çekilme (Traksiyon) Tarzı saç kaybı ise diğer bir yaygın nedendir. Saçları geriye doğru geren at kuyrukları ve saç şekilleri saç köklerini geriye doğru çekerek saç kaybına neden olduğu gibi sıkı bir tarakla yıllarca taramak şiddetli saç kaybına sebep olur.

Anemi ve düşük kan demir seviyeleri de kadınlardaki saç kaybının en önemli etkenlerindendir. Kadınların düzenli olarak her ay kanla demir kaybetmeleri ve kırmızı et tüketimlerinin genelde erkeklerden daha az olması, kan demirinde azalmaya sebep olur. Demir takviyesi yapıldığında yaşanan saç kaybı düzelir.

Kanserde, gut tedavisinde, hipertansiyon tedavisinde, artrit tedavisinde, kalp problemlerinde ve depresyonda kullanılan ilaçlarında yan etki olarak saç dökülmelerine sebep olabileceği bildirilmiştir.

Aşırı stres ve duygusal travma yaratan durumlarda ani saç kaybı, vücuttaki tüm tüylerin dökülmesi için güçlü bir etkendir. Kliniğimize oğlunun hapse girdiğini öğrenen bir baba 2 gün içinde kirpiklerinde dahi dökülme olması nedeni ile başvurmuştur. Bu tür durumlarda psikolojik destek almak sorunun çözümüne yönelik önemli adımlardan biri olacaktır.

Düzensiz beslenme ve aşırı kilo kaybının da saç dökülmesini etkileyen önemli faktörlerden biri olduğu bildirilmiştir. Diyet yaptığınız dönemde mutlaka vücudunuz için gerekli vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olun.

Kadınlarda Saç Kaybının Sınıflandırılması

Kadınlarda saç kaybı için en yaygın kullanılan sınıflandırma “Ludwig Sınıflandırması”dır.Görselde 1.,2. Ve 3. derece sınıflandırma görülmektedir

Kadınlarda Saç Kaybının Teşhisi

Kadınlarda saç kaybının erkeklerdeki gibi saç çizgisinin M şeklinde geriye doğru açılması biçiminde değil de; genellikle tepe bölgesindeki seyrekleşme şeklinde görülür. Yukarıdaki grafikte Ludwig Sınıflandırmasında saç kaybı dereceleri görülmektedir.

Kadınlarda saç kaybını önleyebilmek ve kişinin yeniden sağlıklı saçlara sahip olabilmesini sağlamak erkeklere göre çok daha zordur. Bunun için dökülmeye sebep olan etkenlerin anlaşılması en önemli aşamadır.

Bu noktada çeşitli kan testleri yapılarak, kişinin kan değerleri kapsamlı olarak incelenir. Dökülmeye sebep olabilecek hastalıkların teşhisine yönelik testler yapılır. Dökülmenin başladığı tarih ve ilerleme süreci teşhis aşamasında önemlidir.

Teşhis sürecinde doktor tarafından saç çekme testi yapılabilir. Bu test, doktorun saçları saç dibine yakın bir noktadan tutup kıl gövdesinden aşağıya doğru çekmesi yoluyla uygulanan basit bir testtir.

Saç köklerinin incelenmesine yönelik mikroskobik metotlar, saçlı deri biyopsisi ve fototrikogram gibi saç derisinin incelendiği testler de teşhis aşamasında uygulanabilir.

Kadınlarda Saç Kaybının Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda saç kaybının doğru zamanda teşhis edilmesi ve ileri aşamalara geçmeden tedavinin başlatılması önemlidir. Tedavinin planlanma aşamasında kadınlarda saç dökülmesine neden olan faktörlerin tümü göz önünde bulundurulur. Hastalara ilaç tedavisi uygulanabileceği gibi FUE saç ekimi ile cerrahi müdahale de yapılabilir.

Kadın saç kaybında medikal tedaviler, daha çok kıl köklerinin onarımına yönelik finasterid maddesini içeren ilaçlar yoluyla yapılır. Bu ilaçlar bazı hastalar cilt kuruluğu, cinsel isteksizlik şeklinde yan etkilere yol açtığı belirtse de bu yan etkilere yönelik yapılan çalışmalarda plasebo ve kontrol gruplarında anlamlı farklar görülmemiştir. Kısacası internet ortamında bulunan korku hikayeleri gerçeği yansıtmamaktadır.

Kadın saç kaybında lazer tedavisi, kullanılan bir başka yöntemdir. Saç diplerine ışın verilmesi yoluyla uygulanan bu tedavi saç köklerinin güçlenmesi üzerinde etkili olabilir ancak kesin çözüm değildir.

Kadın saç kaybında mezoterapi, saç köklerinde bulunan kılcal damarların zengin vitamin, mineral ve enzimler içeren bir karışımla beslenmesi için, cilt altına enjekte edilerek yapılan bir tedavi yöntemidir. Tedavi konusunda başarı yüzdesi oldukça yüksek bir seçenektir.

FUE saç ekimi, yalnızca saç dökülmesi sorunu yaşayan erkek hastalar için değil, bu sorunla mücadele eden kadınlar için de etkili bir tedavi yöntemidir. Alanında uzman hekimler tarafından, hijyenik bir ortamda, bu alandaki son teknolojiler kullanılarak, hastaların psikolojik durumu ve rahatlığı da göz önünde bulundurularak yapılması önemlidir. Saç ekimi birbirinden farklı metotlar uygulanarak yapılabilmektedir. Kadınlarda Safir Saç Ekimi çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Sizin İçin Ne Yapabiliriz?

Saç kaybı çeşitli tedavi yöntemleriyle hafifletilebilen, durdurulabilen ya da yenilenme sağlanarak önüne geçilebilen bir problemdir. Saç Kaybını Önlemenin Yolları ve Saç Bakımı isimli yazımı okumanız kaç kaybının önüne geçmenizde büyük yarar sağlayacaktır.

Doktorlarımız ile ücretsiz video konferans yapabilir ve kayba neden olan etmenin belirlenmesi ve tedavisi konusunda destek alabilirsiniz.

Smile Hair Klinik olarak FUE saç ekimi alanında global çapta sürdürdükleri çalışmalarla tanınan ve bugüne dek binlerce hastayı tedavi etmiş olan hekimlerimizle saçlarınızın sağlığı konusunda yaşadığınız sorunların tedavisinde size gereken tüm desteği sağlayacaktır. Doktorlarımız eğer gerekiyorsa safir saç ekimi yöntemi ile eski görüntünüze kavuşmanızı sağlayacaktır.

Kadınlarda Saç Ekimi Ne Kadar Başarılı?

Kadınlar arasında saç dökülmesi sorunu, genellikle hormonal değişiklikler, genetik sebepler veya çeşitli sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkar. Bu durum, birçok kadın için estetik kaygıları beraberinde getirir ve özgüven eksikliğine yol açabilir. “Kadınlarda saç ekimi ne kadar başarılı?” sorusu, bu sorunla başa çıkmak isteyen birçok kadın tarafından merak edilmektedir.

Kadınlarda saç ekimi, erkeklere göre bazı farklılıklar gösterebilir; ancak doğru tekniklerin kullanılması ve deneyimli uzmanlar tarafından yürütülmesi durumunda oldukça başarılı sonuçlar almak mümkündür. Smile Hair Clinic olarak, kadın hastalarımız için özel olarak geliştirdiğimiz saç ekimi protokollerimizle, doğal ve yoğun saçlara kavuşmalarını sağlamaktayız.

Kadın saç ekimi uygulamalarında, saçın dökülmeyen bölgelerinden alınan folikül birimlerinin, seyrek ya da dökülen bölgelere ekilmesiyle gerçekleştirilen bu yöntem, kadınlar için de oldukça etkilidir. Uygulamanın başarısı, doğru analiz, doğru planlama ve doğru ekim tekniklerinin bir araya gelmesiyle artmaktadır.

Smile Hair Clinic, kadınlarda saç ekimi konusunda son teknolojiyi ve en güncel yöntemleri kullanarak, hastalarına en iyi sonuçları sunmayı amaçlar. Ekim öncesi ve sonrasında hastalarımızın her türlü sorusuna cevap vererek, onlara bu süreçte en iyi şekilde destek olmaktayız. Eğer siz de kadın saç ekimi hakkında daha fazla bilgi almak ve bu konuda uzmanlaşmış ekibimizle tanışmak isterseniz, bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul has 4.91 out of 5 stars 4562 Reviews on ProvenExpert.com