Bıyık Ekimi

Bıyık Ekimi Nedir?

Bıyık ekimi, son zamanların en trend konuları haline gelmiştir. Bıyık, tarih boyunca centilmenliğin ve maskülenliğin bir sembolü olarak erkeklerin görünümünde hayati bir rol oynamıştır. 

Günümüzde birçok erkek, hormonal dengesizlikler, genetik, yara izi, iltihaplar ve enfeksiyonlar nedeniyle düzensiz ve seyrek bıyıklarından muzdarip oldukları için düşük özgüven ve özsaygı problemleri yaşamaktadır.

Bu yüzden, çoğu erkek bıyık ekimi mümkün olup olmadığını araştırmaya koyulmuştur.

Bıyık ekim operasyonu saç ekim operasyonuna benzer ancak bıyık ekimi yüz bölgesinde uygulandığı için daha hassas ve sofistike bir işlemdir.

Bu nedenle bıyık ekimi, olumsuz sonuçlardan ve komplikasyonlardan kaçınmak için iyi bir planlama ve hazırlık gerektirir.

Bıyık Ekim Süreci

Smile Hair Clinic, teknolojideki en son gelişmeleri ve yenilikleri takip ederek saç, bıyık, sakal ve kaş ekimi alanlarında uzmanlık edinmiştir.

İyi görünümlü bir bıyık, erkeklerin centilmenliğini ve maskülinitesini ortaya koyarken seyrek bir bıyığa sahip olmak hoş bir durum olmayabilir; saç dökülmesinde olduğu gibi, iyi görünümlü bir bıyığa sahip olmamak, bir çok erkeğin fiziksel görünümünü etkilerken, psikolojisini de etkiler.

Smile Hair Clinic ailesi olarak çeşitli vücut bölgelerinde (baş, sakal, bıyık, kaş) saç dökülmesi problemi olan birçok hasta görmekteyiz.

Bıyık ekimi, estetiğin bir simgesi olarak erkeklerin yüzünde karizmatik bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Hiç istemedikleri bir görünümle yaşamaya çalışırken nasıl hissettiklerine dair gerçeği ortaya koyma eğiliminde olan hastalarımız, başarılı sonuçları gördükten sonra durumun daha önce ne kadar korkunç olduğunu açıkça söylemektedirler.

Kliniğimizdeki tüm işlemler, istediğiniz görünüme kavuşmak ve maskülen bir bıyık elde etmek için, kapsamlı bir değerlendirme ve planlama ile başlar.

Bıyık ekimi öncesi üst dudak bölgesi, ağız kenarları ve greftlerin alınacağı donör bölge değerlendirilir.

Bıyık ekimi için donör alanınız genelde başın arka tarafıdır. Eğer donör bölgesi yetersizse, sakal ya da göğüsten saç alınabilir. FUE tekniği yardımı ile saç köklerinin alımı yapılır ve ekim gerçekleştirilir.

Bıyık bölgesinin yoğunluğuna bağlı olarak 400 ile 600 saç kökü gerekebilir. Bıyık ekimi genellikle 2-3 saat sürer. 

Bıyık Ekim Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarılı bir bıyık ekimi operasyonu için gerekli adımları takip etmek önemlidir.

 • Ameliyat öncesi ve sonrası sigara ve alkol kullanılmamasını öneririz.

 Sigara ve tütün ürünlerinde nikotin, kan damarlarının daralmasına neden olabilir ve ekim yapılan bölgeye kan akışını azaltarak operasyon ve iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.

Nikotin, oksijenin dokulara girmesini engeller. Sigara içmeye devam ederseniz ameliyattan sonra dokuların iyileşmesi daha zor olur. 

Alkol, ameliyat sırasında kullanılan lokal anestezik ilaçlara müdahale edebilir, kanamayı uzatabilir ve daha fazla morarmaya neden olabilir; bu nedenle ameliyattan en az 24 -48 saat önce kaçınılmalıdır.

 • Herhangi bir kronik hastalığınız varsa veya düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz. İlaç alerjiniz varsa bu konuda doktorunuzu uyarmak da çok önemlidir. Bunlar ameliyatınızı etkileyebilecek kritik hususlardır.
 • Lütfen ameliyat için rahat kıyafetler giyin (düğmeli gömlekler, fermuarlı kazaklar vb.), böylece bunları çıkarıp giymek size kolaylık sağlar; operasyon sonrası travmadan kaçınmak ve ekilen bölgeyi korumak için gereklidir.

Bıyık Ekiminden Sonra Sizi Neler Bekliyor?

Bıyık ekimi diğer saç ekim işlemlerine göre daha hassas bir işlemdir. Ancak bıyık ekimi sonrası iyileşme süresi daha hızlıdır; operasyondan sonra 6 ay içinde hastalar ciddi komplikasyonlara uğramadan tamamen iyileşebilir. 

Bıyık ekimi operasyonundan sonra ekim yapılan bölgede kanamadan dolayı kırmızı noktalar görebilirsiniz. Bu sizi endişelendirmesin çünkü kırmızı noktalar birkaç gün içinde kaybolur.

Operasyondan sonra vücudunuzun yaşayabileceği bazı reaksiyonların farkında olun ve bunlar için endişelenmeyin;

 • üst dudakta şişme (hasta şişlik nedeniyle yemek yerken zorluk yaşayabilir)
 • üst dudakta kabuklanma ve kaşıntı

Bu belirtilerin hiçbiri beklenmedik değildir.  5-7 gün içinde dudakta oluşan şişlik, kaşıntı ve kabuklardan kurtulacaksınız.

Ekim yapılan bölgeyi ovalamaktan ve kaşımaktan kaçının. Sonrasında cilt ve saç kökleriniz yenilenmeye başlar. 

Operasyondan sonra bıyık bölgenizi korumak için ani hareketlerden kaçınılması önerilir. Bu gibi durumlarda kıl köklerinin zarar görebileceğini ve bıyık ekimi işleminin başarısızlıkla sonuçlanma ihtimalini unutmayın  

Bıyık Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir? 

Bıyık dökülmesine hastalık, travma ve hormonal dengesizlik gibi çeşitli faktörler neden olabilir. 

 • Saç dökülmesi, radyasyon ve kemoterapiye maruz kalma nedeniyle kanser tedavilerinin iyi bilinen olumsuz etkisidir. Tedavi sırasında bıyık  veya vücudun farklı bölgelerindeki kıllar dökülebilir.
 • Bir otoimmün hastalığı olan alopesi areta üniversalis,  bıyık da dahil olmak üzere vücudunuzun farklı bölgelerinde saç dökülmesine neden olabilir. Alopesi areta üniversalis, bağışıklık sisteminiz kendi kendine savaştığında saç 
 • Eğer hipogonadizm ( düşük testosteron) sorunu varsa, bıyıklarda veya vücudun farklı noktalarında saç dökülmeleri olabilir. 
 • Parazitler, bakteriler, mantarlar ve batık tüylerden kaynaklanan bıyık yaraları da seyrek bıyıkların başka bir nedenidir.
 • Tinea enfeksiyonu olarak bilinen saçkıran hastalığı, cilt, saç ve saç köklerinin mantar enfeksiyonudur. Bıyık veya sakalınızın çevresinde kaşıntı ve kırmızı halkalar varsa seyrek bıyıklarınız olabilir.
 • Sedef hastalığı, bıyık ve sakal köklerini etkileyen başka bir hastalıktır. Sedef hastalığınız varsa, bazı durumlarda dudak kıl kökleri ciddi şekilde tahrip olabilir.
 • Enflamasyonlar ve enfeksiyonlar da bıyık üzerinde saç dökülmesine neden olabilir. Ve çok sayıda sivilcenin varlığı saç kökleri üzerinde de zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Bıyık Ekimi Fiyatları 2024

Bıyık ekimi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul has 4.91 out of 5 stars 4441 Reviews on ProvenExpert.com