Norwood-Hamilton Ölçeği

Norwood-Hamilton Ölçeği

 

Norwood-Hamilton ölçeği, erkek tipi kellik aşamalarını ölçmek için 1950’lerde Dr. James Hamilton tarafından tanıtıldı; 1970’lerde Dr. O’tar Norwood, bu ölçeği önemli ölçüde geliştirdi. Norwood ölçeği, kelliği, her kellik türü için farklı modeller ile 7 aşamaya ayırır.

Her seviye için bir klasik  ve bir A sınıfı vardır. Erkek tipi kellik aşamalarını sınıflandırmaya yardımcı olan Norwood-Hamilton ölçeği aynı zamanda bu modellerin evrimini de tanımlar.

 

Klasik Ölçek Nedir?

Klasik ölçek başın tepesindeki dökülen alanı gösterir.

A Sınıfı Ölçeği Nedir?

 

A Sınıfı kellik, saç çizgisi önden arkaya doğru gerileyerek farklı şekilde ilerler; taç bölgenizde (tepe noktası) kel nokta olmaz.

 

 

Saç dökülmenizin evresini analiz edelim!

 

Norwood-Hamilton Ölçeğine Göre Saç Dökülmesi Evreleri

1.Evre 

 

Norwood-Hamilton Ölçeğiniz 1. aşamada olduğunuzu gösteriyorsa endişelenecek bir şey yoktur. Norwood Evre 1 kontrol aşamasıdır. Bu aşamada, saçlarınız herhangi bir saç dökülmesi belirtisi göstermez. Şakaklarınızdaki saçların küçük miktarda geri çekildiğini bu aşamasında fark edebilirsiniz.

 

2.Evre

 

  1. aşamada, çoğunlukla şakak bölgelerinizin çevresinde ortaya çıkan, yalnızca hafif bir saç çekilmesi belirtisi elde edebilirsiniz. Şakak alanlarınızın geri gittiğini ve seyrek saçların çıktığını düşünüyorsanız, büyük olasılıkla 2. aşamadasınız.


    3.Evre

 

Evre 3, saç dökülmesinin görünür hale geldiği evredir; saç dökülmesi şakaklarda belirgindir. Bu aşamada saç çizginiz şakaklardan geriye doğru çekilir ve “M”  saç formları şekillenir. 

 

  • Evre 3, Tepe Noktası

Norwood Aşama 3 tepe noktasında, saç çizginiz 2. aşama gibi görünürken, saç derinizin tepe noktasındaki saç dökülmesini  belirgin olarak gösterir.

 

4.Evre 

Bu aşamada saç çizgisinin gerilemesi daha şiddetlidir. Tepe noktadaki saçlar seyrektir ya da tamamen dökülmüştür. Ön saç çizgisindeki geri çekilme daha belirgindir ve saç artık “U” şekli oluşturmuştur. 

 

5.Evre

 


Saç dökülmesi Norwood 5.evrede, alın çizgisi ve tepe noktasında dökülmeler belirgin bir şekilde meydana gelir. Bu aşamada ön ve tepe bölgesi arasında belirli bi miktarda saç vardır. Ancak bir önceki aşamanın yanı sıra saç seyrekleşirken, saç çizgisi daralır. Evre 5’te saç at nalı görüntüsü şeklini alır.

 

6.Evre


Saç dökülmesinin 6.evresinde tepe noktası ile ön kısım arasındaki fark neredeyse ortadan kalkmıştır. Kafanın yanlarında hala saç olabilir. Ancak saç dökülmesi her iki tarafa da yayılır, saçların çoğu dökülür ve geri kalanı saçılır gibi görünür.

 

7.Evre

 

Saç dökülmesinin son aşaması olan 7. aşamada kellik seviyesi şiddetli ve aşırıdır. Saç dökülmesi, başın yan tarafına ciddi şekilde zarar vermeye başlar, kulaklarda ve ensede kıl bırakmaz. Büyüyen saçlar büyük olasıkla ince ve kırılgan olur. 

 

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Nedenleri

 

AGA (Androgenetik Alopesi) erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın nedenidir. Halk arasında erkek tipi saç dökülmesi, olağan kellik olarak da adlandırılır. Bu tip dökülme, en baskın androjenik hormon olan testosteronun saç köklerinde bulunan 5-Alfa Reduktaz enzimi tarafından dihidrotestosterone dönüştürülmesi ve saç köklerimizin başın her iki yanında başlayan etkin tepkisi  ile (bitemporal) oluşur. Bunu kafanın orta kısmındaki dökülmeler takip eder. Bu süreçte saçlar incelir, zayıflar; kalın ve sağlam köklerden zar zor görünen bebek saçlarına dönüşür ve bu inceleme minyatürleşme olarak adlandırılır. Bu süre içinde tedavi ile müdahale edilmezse kalıcı kayıplar meydana gelir.

Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dökülmesi yaşıyorsanız birçok çözüm vardır. En etkili olanı erken tedavidir.

 

 Faydalanabileceğiniz çözümlerden bazılarına göz atalım.

 

Saç Ekimi 

Saç ekimi yıllar içinde gelişerek son yıllarda en sık uygulanan medikal estetik işlemlerden biri haline gelmiştir. Her yıl birçok kişi başka ülkelere seyahat ediyor ve orada saç ekimi operasyonu yaptırıyor. En önemli avantajı ise saç dökülmesi yaşayan kişilere kalıcı çözümler sunmasıdır. Alınacak sonuç kişinin tedaviye uygunluğuna, beklentisine, kliniğin tecrübesine ve işlemi yapan cerraha göre değişir. Kişiye özel planlama gerektiren ve deneyimli kliniklerde yapılan saç ekimi güzel sonuçlar vermektedir.

 

Minoxidil

Minoxidil’in etken maddesi başlangıçta kan basıncı hastalığı olan hastalarda kan basıncını düzenlemek için kullanılmıştır. Saç büyümesini nasıl uyardığı henüz tam olarak anlaşılmasa da androgenetik saç dökülmesi tedavisi için FDA  (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayı almıştır. Topikal olarak kullanan hastaların yaklaşık %60’ında saç dökülmesinin durduğu tespit edilmiştir. Minoxidil kullanan hastaların çoğu, ilacı bıraktıklarında eskisinden daha yoğun saç dökülmesi yaşarlar. Bu nedenle ilacın sürekli kullanılması önerilir.

 

Finasteride

Finasteride (Propecia), erkek tipi kellikle uğraşanlar için etkili bir başka ilaçtır. Finasteride saç dökülmesini durdurur mu? Evet! Saç derisinin şakak ve taç bölgesindeki saçların yeniden çıkmasına yardımcı olur.

 

Sık Sorulan Sorular

 

Norwood-Hamilton Ölçeği Doğru mu? 

Erkek tipi kelliğin aşamaları Hamilton-Norwood ölçeği kullanılarak sınıflandırılır. Adımlar, 1’den 7’ye kadar bir sayı ile tanımlanır.

 

 Saç Çizgim Nereden Başlamalı 

Smile Hair Clinic ailesinin bir parçası olarak doğallık ana hedefimizdir. Bu nedenle planlamanız sırasında doğal saç çizginizi takip ediyoruz; alnındaki kaslardan uzak dur! Doğal görünümü öneriyoruz. Bunun yanında hastalarımızın beklentilerine de önem veriyoruz. Yani dert etmene gerek yok! Beklentilerinize uygun en iyi saç ekimi için sizi yönlendireceğiz!

Norwood 1. Evre Saçsız Olarak Kabul Edilir mi? 1.Evrede Saç Ekimi Operasyonuna İhtiyacım Var mı?

Norwood 1. evre kontrol aşamasıdır. Bu nedenle saç dökülmesi olmaz. Mevcut saçların zarar görmemesi için 1. evrede saç ekim operasyonu önermiyoruz.

Norwood 2 Saçsız olarak Kabul Edilir mi?

Norwood 2, kelliğin ilk aşaması olarak kabul edilir. Bu aşamada tam olarak saçsız değilsiniz ancak bir gençten yetişkin bir erkek saç çizgisine geçişin başlangıcıdır. Şakaklarınızın etrafındaki saç dökülmesi ortaya çıkar.

Norwood 2 Aşamasında Saç Dökülmesinden Kurtulabilir miyim?

Eğer Norwood 2 aşamasındaysanız şanslısınız! Bu aşama “olgun” saç çizgisi aşamasıdır. Saç dökülmeniz ilerlemeden önce aşırı saç dökülmesini durdurmak ve sağlıklı saçlara kavuşmak için mükemmel bir şansınız var! 

Norwood Evre 3 “Kel” mi Demektir? 

Evre 3, saç çizgisinin geri çekilmesinin ilk aşamasıdır. Bu aşamada saç çizgisinin geri çekilmesi şakaklarda oldukça belirgindir. 

Norwood Evre 5’te Saç Ekimi Operasyonu Yaptırabilir miyim? 

Evet! Şüphesiz, saç ekimi şu anda en etkili tedavi. Ne kadar hızlı hareket ederseniz, o kadar az saç dökülmesi yaşayacağınızın farkında olmalısınız.

Norwood Evre 6’da Saç Ekimi Operasyonu Yaptırabilir miyim? 

Saç ekimi operasyonları saç dökülmesinin tüm aşamalarında yapılabilmektedir. Yani evet, saç dökülmesinin ileri bir aşamasında olan bir Norwood 6 da saç ekimi yaptırabilir.

Norwood Evre 7’de Saç Ekimi Operasyonu Yaptırabilir miyim? 

Norwood 7 aşamasındaysanız endişelenmeyin. Hala saç ekimi yaptırma şansınız var. Doktorunuz, tepe noktasındaki saç yoğunluğunu iyileştirmek ve doğal görünümlü bir saç çizgisini eski haline getirmek için başınızdan ve sakalınızdan saç alması gerekecektir. Beklentileriniz ve doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda yeni bir saç çizgisi, şakak ve tepe noktanız yeniden tasarlanacaktır. Norwood 7, başlangıçta düzeltilmesi gereken ciddi bir aşamadır. Bu nedenle biraz daha zaman alır ve 2. operasyona ihtiyacınız olabilir.

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul has 4.91 out of 5 stars 4413 Reviews on ProvenExpert.com