Saç Kaybını Önlemenin Yolları ve Saç Bakımı

Saç Kaybını Önlemenin Yolları ve Saç Bakımı

Gür saçlara sahip olmanın en büyük etkeni genetik kodumuzdur. Ama bu gerçek dış etkenlerin de saç kaybında çok büyük bir rol oynadığını değiştirmez. Stres, yoğun iş temposu, dijitalleşme ve fast food çağında, soru saçınızın çevresel faktörlerden zarar görüp görmediği değil, ne kadar zarar gördüğüdür.

Bunun yanında bazı hastalıklar da saçların dökülmesine yol açabilir. Saçlarınızı kaybetmeye ve zayıflamaya başlamadan önce, günlük rutininizde birkaç ince dokunuşla saçınızı canlandırabilecek, saç kaybını önlemenin yolları ve saç bakımı bazı temel kuralları paylaşmak istiyoruz.

Çok sık ıslatmayın

Saçlar suyla temas ettiğinde içeriden şişer ve kütikülü dışa zorlar. Tekrarlanan ıslanmalar saç telinin kıvrılmasına ve kırılmasına neden olur.

Uygun şampuan seçimi ve kullanımı

Kafanıza ne kadar çok şampuan uygularsanız o kadar temiz olacağı fikri yanlıştır. Şampuan saçınızın uçlarına değil, saçlı derinize uygulanmalıdır. Saçlar yıkanınca şampuan saçınızdan aşağı akar ve uçlar temizlenir.

Saçlarınızı saç kurutma ile kurutmayın

Saçlarınızı kuruturken makinenizdeki soğuk hava düğmesine basın. Sıcak hava tellerinize ciddi zarar vererek kırılma, kıvrılma ve kırık uçlara neden olur.

Saçlı deri temizliği ve bakım

Saçlı deri temizlik ve bakımı günlük hayatımızda ciddiye alınmayan husustur. Saçlı deri temizlenmesi ve bakımı, saç foliküllerinin tıkanması ve iltihaplanmasını önler. Böylece saçların incelmesi ve hasar görmesi önleinr. Saçlı deri temizliği için en ideal yöntemlerden biri kepek şampuanıdır. Kepek sorununuzun olmaması durumunda bile kullanılabilir.

Saçlarınızı Nazikçe Tarayın

Saçlarınızı hergün bir defa yumuşak tarak ile nazikçe tarayınız. Saçlarınızı sert bir şekilde taramayınız, bu saçlı deriyi çizer ve saçlaranıza zarar verir.

Saçlarınızı kendi tipine uygun sıklıkta yıkayın

Kuru saçlara sahip olanlar için, saç yıkama için en iyi sıklığı haftada 2-3 kezdir. Saç deriniz her saç telini kaplayan doğal yağlar ve maddeler üretir. Bu yağlar saçınızı besler, yumuşatır ve korur.

Her yıkamada bunlar şampuan içindeki maddelerin etkisi ile temizlenir ve saçlarınızın doğal koruması ortadan kalkmış olur.

Eğer her gün yıkıyorsanız, şampuana 2-3 günde bir kullanın diğer günler sadece saf su ile temizleyin.Yağlı saçlara sahip olan insanlar her gün yıkama ihtiyacı hissederler ve bunda herhangi bir sakınca yoktur.

Saçlarınızı sıcak su ile yıkamayın

Saçlar ılık su ile yıkanmalıdır. Sıcak su, saç köklerinden ekstra yağ üretimini uyararak kafa derisine ve saçlara zarar verir.

Islak Saçlara Nazik Davranın

Yıkama sonrası saçınızı kurutmayın ve havluyla ovalamayın. Saçınızı nazikçe kurutmak hasarı önler ve daha hızlı kurumasını sağlar.

Saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin

Saç yıkama sırasında saç tellerinin dış kısmının yapısı değişerek pürüzlü hale gelir. Saç kremi, onu düzleştirir ve şampuan içindeki maddeler nedeni bozulan saç pH seviyesini yeniden dengeler.

Kaliteli Saç Bakım Ürünleri Kullanın

Günüzmüzde kozmetik sektörü en çok para harcanan sektörlerin başında gelir. Saçlarınız için kullandığınız ürünlerin içeriklerini mutlaka kontrol edin.

Saçlar için kullanılan ürünlerde bu bileşenlerden kaçının:
– Sülfatlar – köpük oluşturmak için şampuanlarda kullanılır. Güçlü cilt tahriş edicidirler.
– Parabenler – kozmetik ürün içindeki koruyucu kimyasallar. Hormon fonksiyonunda ve dengesinde bozulmaya neden olabilirler.
– Ftalatlar – kozmetik ürünlerdeki koku için kullanılırlar. Potansiyel kanserojenlerdir.
Saçlar için yararlı içerikler:
– Bitkisel yağlar – hindistan cevizi, zeytin, jojoba, hepsinin nemlendirici, güçlendirici etkisi vardır. Ayrıca saç tellerini sarar ve korur.
– Hidrolize keratin – cilt ve saçın doğal proteini. Hasar görmüş saç telleri destekler ve tedavi eder.

Diyetinizle Yeterli Protein Alın

Proteinler vücudumuzun ana yapı taşlarıdır. Proteinden fakir bir diyetle beslenmek saçlarınızın güçsüzleşmesine ve kaybına yol açar. Sağlıklı saçlar için her gün yeterli protein aldığınızdan emin olun.

Gerektiğinde Çinko Takviyesi Yapın

Saçlarınız kırılıyorsa ve çok dökülmeye başladıysa mutlaka çinko seviyelerinize baktırın. Diyetinizle aldığınız sebze, meyve ve  yeşil salata miktarını artırın. Doktorunuza danışarak çinko içeren takviye edici gıdalar da alabilirsiniz.

Demir Gibi Sağlam Saçlara Sahip Olun

Demir eksiliği özellikle kadınlarda saçların bir numaralı dökülme sebebidir. Basit bir kan testi ile saptanabilen bu durumun hızla düzeltilmesi kaybedilen saçların geri kazanılmasını sağlar. Eğer bu durum uzun sürerse ne yazık ki kayıp kalıcı olabilir. Bu sebeple kırmızı et tüketimi çok önemlidir. Eğer kırmızı eti yeteri kadar tüketmiyorsanız mutlaka takviye edici gıda almanız gerekir.

Tiroid Hormonlarınızı Kontrol Ettirin

Düşük tiroid hormonu seviyeleri tüm vücudun dengesini bozmakla beraber saç kaybının en büyük nedenlerinden biridir. Uzman bir hekim kontrolünde tiroid hormon seviyelerini dengede tutmak saç kaybını engeller.

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul has 4.94 out of 5 stars 4558 Reviews on ProvenExpert.com