Trustpilot
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
X
Bir dosyayı karşıya yükleyin

Maksimum Dosya boyutu limiti 20 MB

×

Saç ekiminden sonra sonuçları görmek (saçlarımın çıkması) ne kadar sürer?

Saç ekiminden sonra sonuçları görmek (saçlarımın çıkması) ne kadar sürer?
02 June 2020

Saç ekiminden sonra sonuçları görmek (saçlarımın çıkması) ne kadar sürer?
Bu soru saç kaybına çare arayan hastalarımız tarafından bize yöneltilen soruların en başında yer almaktadır. Saç ekiminin, saç kaybının kalıcı tek tedavisi olması gerçeğini göz önünde bulundurarak; istenilen sonuca ulaşmak için uzun bir süre beklenmesi gerekebileceği kabullenilmelidir. Seçilen kliniğin deneyimi ve sonrasında önerilen tedavilere uyulması süreci kısaltmada oldukça etkilidir. Saç ekimi uzun bir yolculuktur, bu yolculukta yanınızda saçın anatomi ve fizyolojisini bilen bir ekip olması oldukça önemlidir.
Dengeli bir diyet, hidrasyona dikkat etmek ve doktorunuzdan onay aldıktan sonra saç derisine önerilen şekilde masaj yaparak kan akımını hızlandırmak bu süreçte saçların büyümesine artı katkı sağlayacaktır. 2-6 ay arası minoxidil kullanımının bu sürece pozitif etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Ekim yapılan bölgeye göre de saçların uzamasında farklılıklar görülür. Ön bölgelere yapılan ekimlerde sonuçlar tepe bölgesine yapılan ekimlere göre daha erken sonuç vermektedir. Yapılan çalışmalarda farklı bölgeler izlenmiş olup ekim yapılan köklerin canlı kalmasında ve kalınlıklarında fark görülmemsine rağmen daha az kanlanan bölgelerde son kalınlığa ulaşılması 24. Ayı bulmuştur.

saç ekimi

Smile Hair Clinic’te bugüne kadar binlerce hastaya işlem yapıldı; bu hastaların takiplerinde sadece %1,5 oranındaki grupta operasyondan hemen sonra büyüme gözlendi. İşlemden sonraki 2-3 hafta hastalarımız saçlarının uzadığını görmekte ve mutlu olmaktadır, ne yazık ki hemen sonrasında “şok kayıp”=”Shock loss”=”shedding” dediğimiz dönem başlar. Bu dönemde saçlar şaftlarını yani görünen kısımlarını bırakır, ekilen saçlar dökülür. Aslında shock loss, saçların telogen effluviumdediğimiz safhaya girmeleridir, operasyon sırasında yaşadıkları strese verdikleri tamamen doğal bir yanıttır. Ekim yapılmış saç kökleri derinin altında sağlamdırlar. Bu saçlarımızın yaşam döngüsünün de bir safhasıdır, normalde kafamızdaki saçların yaklaşık %12’si telogen effluviumfazındadır. Her ne kadar Smile Hair Clnic’te işlemden sonra hastalarımız tüm süreç hakkında aydınlatılmış olsalar dahi bazen hastaları paniğe sürükleyebilecek ve hoş olmayan bekleme dönemine girilmiş olur.
4.-5. aya kadar çok fazla bir gelişme görülmez. Bu ayda saç uzamasının erken safhaları görülmeye başlar. Bu saçlar tamamen olgunlaşmamış ince saçlardır. Bu süreç bazı hastalar için moral bozucu olabilse de aslında bu saçların sağlıklı olduğu ve sürecin doğru yönde ilerlediğinin bir göstergesidir. Smile Hair Clinic’te opere edilmiş hastalarımız bize 1. Senenin sonunda ne kadar mutlu olduklarını belirtseler de tam kalınlaşma süreci 12-24 ay arasında tamamlanır.
6.-7. ayda saç kabı olan bölgeler aniden dolmaya başlar. Bu yıllarca kellikle mücadele etmiş ve bunun stresini yaşamış hastalarımız için inanılmaz bir dönemin başlangıcı olur. Bu dönemdeki görünüm ve sıklığın sadece başlangıç olduğu unutulmamalıdır. Sonraki aylarda sıklık çok daha artacaktır. 6.-9. Ay arasında sonucun sadece %60’ı görülecektir. Bu dönemde bazı hastalarımız Smile Hair Clinic’e saçlarında dökülme olduğu şikayeti ile başvurur. Günlük 10-100 kadar saç telinin kaybının normal olduğu unutulmamalı ve bunun için endişe edilmemelidir.
9.-12. Ay arasında ekilen saçların yoğunluğunda artış görülür. Bu dönemde yeni saçlar çıkmaya devam eder ve kalınlaşma artar. 12. ayın bitiminde ekim sonucu oluşması hedeflenen yoğunluğun %80’nine ulaşılmış olur. Artık saçlar çıkmış geriye sadece kalınlaşmanın tamamlanması kalmıştır. 12-24. Aylar arsında bu da tamamlanır ve Smile Hair Clinic’te yaptırdığınız operasyonun sonucu tamamen görülür.
Bizler Smile Hair Clinic ailesi olarak bu yolculuğunuzda her zaman tam desteğimiz ile yanınızdayız.

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul Hair Transplantation, Hair Restoration Surgery, Hair Transplant , FUE has 4.79 out of 5 stars 147 Reviews on ProvenExpert.com