Saç Ekiminde Başarısızlığa Yol Açan Nedenler

Saç Ekiminde Başarısızlığa Yol Açan Nedenler

FUE saç ekimi en çok uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Salman Khan, Kevin Costner, Edward Norton, Enrique Iglesias, David Beckham gibi ünlü isimlerin FUE saç ekimi yaptırarak yıllarca gençleşmelerim bu operasyonu toplumun her kesimi için daha da cazip hale getirmiştir.

Her yüz yıl binlerce kişi FUE saç ekimi operasyonu için birçok yabancı ülkeye seyahat etmekte ve bunun için zaman ve para harcamaktadırlar. Bu kişilerin önemli bir kısmı  sonuçtan memnun olsa da bazı kişilerin sonuçları bekledikleri gibi olmamakta ve mutsuz olmaktadırlar.

Peki başaralı bir sonuç ile mutlu olmak ya da bekleneni alamamanın hayal kırıklığını belirleyen faktörler nelerdir? Sıralamak gerekirse eğer saç ekiminde başarısızlığa yol açan nedenler şunlardır:

Fue Saç Ekimi Konusunda Uzman Bir Doktor ve Klinik Seçmemek

FUE saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin çoğu kendi ülkelerinden çok daha uygun bir fiyata istedikleri sonuca ulaşabileceklerini düşündükleri için Türkiye başta olmak üzere diğer ülkelere seyahat etmektedirler.

Bu klinikleri gidip görme imkanı olmadığı için tercihlerini internet üzerinden bu saç ekimi kliniklerinin sunduğu görsellere ve beyanlara dayanarak yapmaktadırlar.

Klinik seçerken belki de dikkat edilecek en önemli unsur operasyonu yapacak kişinin doktor olduğundan emin olmaktır. FUE saç ekimine talebin çok artması nedeni ile hızla artarak yeni klinikler açılmış olup, bu kliniklerin birçoğu doktor olmaksızın teknisyenler tarafından işletilmektedir.

Doktor sıfatını kullanamadıklarından kendilerini saç ekimi koordinatörü olarak tanıtmaktadırlar. Eğer içinizde herhangi bir şüphe var ise mutlaka doktorunuzun diplomasının görselini isteyin.

Diğer dikkat edilecek başka bir husus ise mutlaka daha önce bu klinikte işlem yapılmış kişilerin yorumlarını okumaktır. Bu size FUE saç ekimi için kliniğe gittiğinizde ve operasyon sonrasında destek istediğinizde neler yaşayacağınız hakkında önemli bir fikir verir.

Yine bu sayede hastaların memnuniyetini değerlendirerek istediğiniz sonuca ulaşıp ulaşamayacağınızı anlayabilirsiniz.

 

Fue Saç Ekimi Sonrasında Cerrahınızın Önerdiği Bakımı Uygulamamak

FUE saç ekimi işleminden sonraki 1 aylık dönem en az işlemin kendisi kadar önemlidir. Saç ekimi kliniğinden ayrılırken bu süreçte saçlarınıza nasıl bakım yapacağınızı öğrenmiş olmanız gerekir. Smile Hair Clinic bu sebeple klinikten ayrılmadan önce hastalarına bu süreçleri ayrıntılı anlatan bir doya verir.

Hasta cerrah tarafından taburcu edilirken bu dosya ve içeriği ayrıntılı olarak anlatılarak hastadan kontrole gelen kadar bu dosyayı okuması, eğer sorusu var ise cerraha sorması istenir.

Hastalar kontrole geldiğinde yıkama işlemin nasıl yapılacağı ayrıntılı anlatılır ve bütün sorular hastanın kafasında hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde yanıtlanır. Eğer bu direktifler uygulanmaz ise, ekilen greftlerin yerinden çıkması ve işlem yapılan alanda enfeksiyon gelişmesi gibi riskler doğar.

Herhangi bir olumsuzluğu önleyerek istenilen sonuca ulaşmak için cerrahınızın talimatlarını harfiyen uygulamanız gerekir. Yine bu dönemde kuşku duyulan en ufak bir gelişme doktor ile paylaşılmalıdır, doktorunuz herhangi bir olumsuz gelişmeye karşı önlem alacaktır.

Fue Saç Ekiminde Başarısızlık Nedir?

FUE saç ekiminde başarısızlık hastanın beklentisi ile birinci yılın sonundaki sonuçların birbirinden farklı olması ve ekimi yaptıran kişinin mutsuz olmasıdır.

Sonuç Hakkında Gerçekçi Bir Beklenti İçine Girmemek veya Yanlış Bilgilendirmek

FUE saç ekimi klinikleri arasında daha fazla hasta alabilmek için kıyasıya bir yarış vardır. Bu sebeple bazı klinikler kişilere karşılaşması olası sonuçlardan daha fazlasını vaat etme yoluna giderler. Bu sayede olası sonuç hakkında doğruyu söyleyen kliniklerin bir adım önüne geçerek hastayı kendi kliniklerine çekerler.

Saç ekiminde sonuçların görülmesi zaman aldığı için kişi aylarca beklemesine rağmen kendisine söz verilen sonuca ulaşamadığı için büyük bir mutsuzluk yaşar.

Genelde bu kliniklere ulaşmak sonrasında pek mümkün olmaz. Ya da bazı hastalar saç ekimi operasyonunu yoktan var etmek gibi düşünüp aşırı bir beklenti içine girerler. Saç ekimi kliniğinde kendilerine gerçek anlatılınca bile inanmak istemezler, uzun bir bekleyişin sonunda yine mutsuz olurlar.

Bu senaryoları önlemek için FUE saç ekimi yaptırmadan önce mutlaka kendiniz hakkında bilgi sahibi olun.

Saç ekimi cerrahlarının saç kaybının derecesini belirlemek için kullandıkları Hamilton-Norwood ölçeğine bakarak kaçıncı evrede olduğunuza ve saçsız alanı tamamen kapatmak için kaç greft gerektiğine bakın. Bu sayede gerçekçi bir beklenti içine girersiniz ve başkaları tarafından kandırılmazsınız.

Bu iki senaryoyu önlemenin bir diğer yolu da bilinen bir kliniği tercih ederek her konuda kendinizi garanti altına almaktır.

Planlama Aşamasında Yapılan Hatalar

FUE saç ekimi operasyonu öncesinde işlem yapılacak alanlar çizim yapılarak belirlenir. Safir saç ekimi operasyonu bir estetik operasyondur, bu sebeple her doktor öncelikle hastasının isteklerini yerine getirmeye çalışacaktır. Saç ekiminde güzel ve doğal bir sonuç elde etmek için belirli bir yoğunluğa ulaşmak şarttır.

Bu sebeple eğer planlama aşamasında doktor hastasının ısrarı üzerine ya da kendisinin hesaplayamaması sonucu ekim yapılacak yüzey alanı gerekenden düşük yoğunluğa sebep olacak şekilde geniş olarak belirlerse ne yazık ki elde sonuç hastayı tatmin etmeyecektir.

Bu faktör göz önüne alındığında istekleriniz konusunda cerraha ısrarcı olmak yerine, onun tavsiyelerini de göz önünde bulundurmak akıllıca olacaktır.

Saç Ekimi İçin Uygun Aday Olmamak

Safir saç ekimi işleminden önce kişinin saçlarının ne zaman dökülmeye başladığı, aile hikayesi olup olmadığı, ayrıntılı tıbbi geçmişi ve saçlarının dökülme şekli doktor tarafından değerlendirilmelidir.

FUE saç ekimi her saç dökülme tipinin çaresi değildir. Bazı hastalıklar ise yapılan ekiminin sonucunu direkt olarak negatif olarak etkiler. Gerekli gördüğü takdirde doktorunuz sizden ek tetkikler isteyecek ve ekime uygun olup olmadığınızı belirleyecektir.

Kişinin Fue saç ekimine uygun olup olmaması donör alanınızdan alınabilecek greft sayısının ekim yapılacak alanda tatmin edici bir yoğunluk oluşturup oluşturmayacağıdır.

Eğer ekim yapılacak alan çok geniş ve donör alan bunu kapatacak yoğunluk ve genişlikte değil ise yeterli yoğunluk oluşmaz ve ortaya çıkan görüntü hastayı mutlu etmez. Bu durumlarda saç simülasyonları ve mikropigmentasyon kişi için daha iyi bir yol olabilir.

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul has 4.94 out of 5 stars 4558 Reviews on ProvenExpert.com