Saç Ekimi Sonuçları

Saç Ekimi Sonuçları

Bu soru saç kaybına çare arayan ve safir fue saç ekimi yaptırmak isteyen hastalarımız tarafından bize yöneltilen soruların en başında yer almaktadır.

FUE saç ekiminin, saç kaybının kalıcı tek tedavisi olması gerçeğini göz önünde bulundurarak; istenilen sonuca ulaşmak için en az bir yıl süre beklenmesi gerekebileceği kabullenilmelidir.

Seçilen kliniğin deneyimi ve sonrasında önerilen tedavilere uyulması süreci kısaltmada ve fue saç ekiminden sonra istenilen sonucun oldukça etkilidir. Saç ekimi sonuçları uzun bir yolculuktur, bu yolculukta yanınızda saçın anatomi ve fizyolojisini bilen bir ekip olması oldukça önemlidir.

Dengeli bir diyet, hidrasyona dikkat etmek ve doktorunuzdan onay aldıktan sonra saç derisine önerilen şekilde masaj yaparak kan akımını hızlandırmak bu süreçte saçların büyümesine artı katkı sağlayacaktır.

2-6 ay arası masaj yaparak kan akımının hızlandırılmasının fue saç ekiminden sonra yeni saçlarınızın uzamasına ve donör alanın kendisini daha çabuk toparlamasına pozitif etkisi olmaktadır.

Saç ekimi yapılan bölgeye göre de saçların uzamasında farklılıklar görülür. Ön bölgelere yapılan ekimlerde sonuçlar tepe bölgesine yapılan ekimlere göre daha erken sonuç vermektedir.

Yapılan çalışmalarda farklı bölgeler izlenmiş olup ekim yapılan köklerin canlı kalmasında ve kalınlıklarında fark görülmesine rağmen daha az kanlanan bölgelerde son kalınlığa ulaşılması 24. Ayı bulmuştur.

Smile Hair Clinic’te bugüne kadar binlerce hastaya işlem yapıldı; bu hastaların takiplerinde sadece %1,5 oranındaki grupta operasyondan hemen sonra büyüme ve beklenen sonuca ilk bir kaça ay içinde ulaşılması gözlendi.

FUE saç ekimi yapılan hastaların geriye kalan çoğunluğu, işlemden sonraki 2-3 hafta hastalarımız saçlarının uzadığını görmekte ve mutlu olmaktadır, ne yazık ki hemen sonrasında “şok kayıp”=”Shock loss”=”shedding” dediğimiz dönem başlar.

Bu dönemde saçlar şaftlarını yani görünen kısımlarını bırakır, ekilen saçlar dökülür. Aslında shock loss, saçların telogen effluvium dediğimiz safhaya girmeleridir, operasyon sırasında yaşadıkları strese verdikleri tamamen doğal bir yanıttır. Ekim yapılmış saç kökleri derinin altında sağlamdırlar.

Bu saçlarımızın yaşam döngüsünün de bir safhasıdır, normalde kafamızdaki saçların yaklaşık %12’si telogen effluvium fazındadır. Her ne kadar Smile Hair Clnic’te işlemden sonra hastalarımız tüm süreç hakkında aydınlatılmış olsalar dahi bazen hastaları paniğe sürükleyebilecek ve hoş olmayan bekleme dönemine girilmiş olur.

4.-5. aya kadar çok fazla bir gelişme görülmez. Bu ayda saç uzamasının erken safhaları görülmeye başlar. Bu saçlar tamamen olgunlaşmamış ince saçlardır. Bu süreç bazı hastalar için moral bozucu olabilse de aslında bu saçların sağlıklı olduğu ve sürecin doğru yönde ilerlediğinin bir göstergesidir.

Smile Hair Clinic’te opere edilmiş hastalarımız bize 1. Senenin sonunda ne kadar mutlu olduklarını belirtseler de tam kalınlaşma süreci 12-24 ay arasında tamamlanır.

6.-7. ayda saç kabı olan bölgeler aniden dolmaya başlar. Bu yıllarca kellikle mücadele etmiş ve bunun stresini yaşamış hastalarımız için inanılmaz bir dönemin başlangıcı olur. Bu dönemdeki görünüm ve sıklığın sadece başlangıç olduğu unutulmamalıdır.

Sonraki aylarda sıklık çok daha artacaktır. 6.-9. Ay arasında sonucun sadece %60’ı görülecektir. Bu dönemde bazı hastalarımız Smile Hair Clinic’e saçlarında dökülme olduğu şikayeti ile başvurur. Günlük 10-100 kadar saç telinin kaybının normal olduğu unutulmamalı ve bunun için endişe edilmemelidir.

9.-12. Ay arasında ekilen saçların yoğunluğunda artış görülür. Bu dönemde yeni saçlar çıkmaya devam eder ve kalınlaşma artar. 12. ayın bitiminde ekim sonucu oluşması hedeflenen yoğunluğun %80’nine ulaşılmış olur.

Artık saçlar çıkmış geriye sadece kalınlaşmanın tamamlanması kalmıştır. 12-24. Aylar arsında bu da tamamlanır ve Smile Hair Clinic’te yaptırdığınız operasyonun sonucu tamamen görülür.

Bizler Smile Hair Clinic ailesi olarak bu yolculuğunuzda her zaman tam desteğimiz ile yanınızdayız.

 

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul has 4.91 out of 5 stars 4534 Reviews on ProvenExpert.com