Poliskistik Over Sendromuna Bağlı Saç Kaybı Ve Aşırı Kıllanma

Poliskistik Over Sendromuna Bağlı Saç Kaybı Ve Aşırı Kıllanma, Ekeklerde olduğu gibi kadınlarda da saç kaybının en büyük nedeni erkeklik hormonu testesteron ve bundan üretilen dihidro-testesterondur. Bu tip saç dökülmesine Androgenetik Alopesi ( AGA ) denir.

Bu tip saç dökülmesinde aileden gelen genetik yatkınlık çok büyük bir rol oynar.  Testesteron ve dihidro- testesteron saçsız derideki kılların büyümesini arttırırken, saçlı derideki saçların incelmesine ve dökülmesine yol açar. Kadınlarda genç yaşlarda görülmeye başlayan androgenetik alopesi saç kaybının en önemli nedeni polikistik over sendromudur.

Polikistik over sendromuna bağlı saç dökülmesi saçlı derinin ortasından başlayarak ön kısma doğru ilerler, bu tipteki saç dökülmelerine “Yılbaşı Ağacı Paterni” saç dökülmesi denir.

Kadınlarda polikistik overe bağlı saç dökülmelerinde, hastalığın adet düzensizliği, aşırı kıllanma başta olmak üzere diğer semptomları da görülebilir, ya da saç dökülmesi tek başınadır.

Yapılan araştırmalarda AGA nedeni ile saç dökülmesi yaşayan kadınların sadece belirli bir kısmında erkeklik hormonlarının seviyeleri yüksek bulunmuştur.

Bunun nedeni kanda ölçülen hormonların yumurtalık ve böbrek üstü bezlerinden salınan hormon seviyelerini göstermesidir. Oysaki bu hormonların büyük kısmı direk et ki gösterdiği deri, yağ ve meme dokusunda üretilir; burada üretilen erkeklik hormonlarının çok az bir kısmı kana geçer.

Polikistik over sendromunun kadınlar açısından çok can sıkıcı diğer fiziksel semptomu ise aşırı kıllanma, hirsutizmdir. Dihidro-testesteron stimülasyonu ise saçsız derideki kıl kökleri aktive olur aşırı kıllanma, hirsutizm, başlar.

Polikistik overe bağlı kıllanmayı nasıl azaltabilirim?

Polikistik overe bağlı saç dökülmesinin nasıl önüne geçerim?

Ne yazık ki polikistik over sendromuna bağlı saç dökülmelerinde ve aşırı kıllanmada yan etkilerine ve akciğere pıhtı atma, meme kanseri risklerine rağmen hala doğum kontrol hapları verilmektedir. Bu haplar uzun süreli ve kalıcı bir çözüm sağlamadığı için polikistik overe bağlı saç dökülmelerinde ve aşırı hirsutismde kullanılmamalıdır

Saç kaybını ve aşırı kıllanmayı azaltmak için ilk olarak bir endokrinolog ve diyetisyen kontrolünde kilo vermek ve insülin direncinizi azaltmanız gerekir. Bu sayede yumurtalıklardan üretilen testesteron miktarı azaldığı gibi, karaciğerden üretilen bazı proteinlerin artması sayesinde kanda dolaşan serbest testesteron formları da azalır.

Finasteride FDA onayı alan birkaç saç kaybı tedavisinden biridir. Testesteron, dihidro-testesterona 5-alpha-redüktaz isimli bir enzim tarafından dönüştürülür ve bu hormon saçlarımızın dökülme, istenmeyen tüylerimizin büyüme sebebidir.

Finasteride bu enzimi etkisiz hale getirir ve dihidro-testesteron hormonu ciddi oranda azalır. Andorogenetik alopesi tedavisinde erkekler tarafından yaygınca kullanılan Finasteride, kadınlarda oluşan bu tip saç dökülmelerinde de ilk tedavi seçeneği olarak düşünülmelidir.

Finasteride sayesinde mevcut saç sayısında artış ve ince olan saçların kalınlaşması gözlenir. Yapılan bilimsel çalışmalarda aşırı kıllanma, hirsutizm, bulunan bireylerde finasteride kullanımının, kıllanmayı ciddi oranda azalttığı da tespit edilmiştir.

Poliskistik over sendromuna bağlı saç kaybı ve saç ekimi

Polikistik over sendromuna bağlı saç kaybı uzun yıllardır devam ediyorsa diyetteki değişiklikler ya da finasteride kullanımı sonucu yoğunluk artışı sağlanamaz. Geriye tek seçenek saç ekimi kalır.

Başın arka bölümünde bulunan saçlarda dihidro-testesteron reseptörleri çok azdır, bu sebeple burada bulunan saçlar diğer bölgelerdeki yoğunluğu artırmak için nakledilir.

FUE teknolojisi ile saç kökleri arkadan tek tek alınır ve geride diğer saçlarınızın altında kaldığı için görünmeyecek belli bellirsiz bir iz kalır. Bir yıl gibi kısa bir süre içinde kaybedilen saçlar geri kazanılır.

Kadınlar saç ekimi yaptırdıklarını açıklamakta erkekler kadar rahat değillerdir. Uzun saçları ile operasyon bölgelerini kolayca kamufle edebildikleri için kadınların saç ekimi yaptırdığını anlamak çok zordur. Her yıl, milyonlarca erkek kadar çok olmasa da, azımsanmayacak sayıda kadın da saç ekim operasyonu yaptırmaktadır.

Smile Hair Klinik ve Kadınlara Özel Saç Ekimi

Kadınlara yapılan saç ekimleri, saç çizgisinin şekli, saçların açıları yönlerinden erkeklere yapılan saç ekimlerinden farklıdır. Smile Hair Klinik’te her FUE saç ekimi öncesi kişiye özel planlama yapılır.

Saç kaybı yaşayan birçok kadına başarılı saç ekimi yapmış doktorlarımız sizin ve saçınızın ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurur. Yüzünüzün şekli değerlendirilerek size en uygun ekim şekli belirlenir.Uzman hasta danışmanlarımız sürecin en başından sonuna kadar gereken desteği vererek bütün süreci en rahat şekilde geçirmenizi sağlar.

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul has 4.94 out of 5 stars 4561 Reviews on ProvenExpert.com