Finasteride Hakkında Her Şey

Finasteride

Finasteride; saçların dökülmesini önleyen, korunmasını sağlayan ve ince saç tellerinin eski kalınlıklarına ulaşmasını sağlayan bir ilaçtır. Modern tıp ne kadar ilerlemiş olsa da saç dökülmesi ve kellik birçok erkeğin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Çalışmalar erkeklerin yüzde yetmişinin ve kadınların yüzde kırk beşinin hormonlara bağlı (Androgenetik Alopecia) saç dökülmesinden etkilendiğini gösteriyor.  Saç ekimi artık öncesine göre daha başarılı sonuçlar vermekte olsa da ne yazık ki ileri derecede saç kayıplarında saçları önceki görüntüsüne kavuşturmak her zaman mümkün olmuyor. Smile Hair Clinic hekimleri her zaman olan saçları korumanın önemini vurguluyor.

Mevcut saçlarımızı dökülmekten korumanın, incelmiş saçları eski kalınlıklarına kavuşturmanın medikal tedavisinde doktorların elinde etkisi kanıtlanmış iki ilaç mevcut.

Bunlardan ilki finasteride , ikincisi ise minoxidil.

Minoxidil ilk olarak kan basıncını regüle etmek için kullanılmıştır. Sonrasında ise saç dökülmesini tersine çevirdiği ve saç yoğunluğunu artırdığı saptanmıştır. Minoxidilin etki mekanizması hala bilinmemektedir ve bırakıldığı zaman saçların eski halinden daha kötü duruma gelebildiği kullananlar tarafından bildirilmektedir.

Finasteride ise ilk başta beningn prostat hiperplazisi (prostat büyümesi) için 1992 yılında kullanılmaya başlanmıştır sonrasında ise FDA saç kaybının tedavisinde de kullanılmasını onaylamıştır.

Finasteride Etki Mekanizması Nedir?

Finasteride 5-alpha-redüktaz denen enzimin II numaralı alt tipini inhibe eder. Bu enzim testosteronun, dihidro testosterona (DHT) dönüştürülmesinden sorumludur.

DHT tüm vücutta kılların büyümesini stimüle derken, saçlı deride saçların önce incelmesine sonra ise dökülmesine sebep olur.Bu sebeple finasteride kullanımı sonrasında incelen saçların kalınlaşması ve dökülecek saçların geri dönmesi ile kellik önlenmiş olur.

Finasteride Yan Etkileri Nelerdir?

En sık görülen finasteride yan etkileri:

  • Ereksiyon olmakta zorlanma ya da ereksiyonun devamlılığını sağlayamama
  • Depresyon veya düşük mod
  • Testislerde ağrı
  • Libidoda azalma (azalmış cinsel istek)
  • Boşalmada zorluk, sperm miktarında azalma ve testislerde ağrı

Bu yan etkiler zamanla azalma eğilimi gösterirler. Panik yapmadan biraz sabretmek gerekebilir.Nadir görülen finasteride yan etkileri:

  • Göğüslerde büyüme (jinekomasti), şişlik ve akıntı
  • Alerjik reaksiyonlar

Kadınlar Finasteride Kullanabilirmi?

FDA kadınlarda saç dökülmesi tedavisinde finasteride kullanımı onaylamamış ve bunun için bir doz belirtmemiştir. Bununla beraber menopoz öncesi ve sonrası kadınları içine alan çalışmalar ilacın hormona bağlı saç dökülmesi (Androgenetik Alopecia) yaşayan kadınların finasteride kullanımından fayda gördüğünü ve saç kalitelerinin gözle görülür biçimde iyileştiğini göstermektedir. Klinik çalışmalarda kadınlarda kullanılan doz 1-1.25 mg dır.

Finasteride kullanmayı düşünen kadınlar mutlaka bu ilacı kullandıkları dönemde korunmalıdır. Finasteride teratojendir (embriyonal gelişimi etkileyen ve bebekte çeşitli anomaliler gelişmesine yol açan ilaçlara verilen isim).

Hamile kadınlar finasteride tableti tutmaktan dahi kaçınmalıdırlar. Eğer temas var ise hızlıca sabunlu su ile temaslı bölge yıkanmalıdır. Sonrasında ise anne karnındaki bebeğin sıkı takibi gerekir.

Eşleri hamile olan erkeklerin ise finasteride kullanıyorlar ise mutlaka prezervatif kullanmaları gerekmektedir. Çünkü finasteride az da olsa sperm sıvısına geçer.

Finasteride Tablet

Finasteride etken maddesi 1 mg ya da 5 mg olan tabletler mevcuttur. 5 mg olan tabletlerin maliyeti daha düşüktür bu sebeple genelde tercih edilirler. Bir 5 mg içeren tablet 4 eşit parçaya bölünür ve her gün bir parça (1.25mg) alınır. Bazı hastalar ise bununla uğraşmayıp 1mg içeren tabletleri günde bir defa olmak üzere kullanırlar.

Finasteride Spray (Topikal Finasteride)

Finasteride,  %25 finasteride ve %2 minoxidil içeren sprey ya da jel halinde saçlı deriye uygulanabilir. Yapılan çalışmalar bu uygulama yöntemininde saçlu deride ve plazmada tablet kullanımı kadar DHT seviyelerini düşürdüğünü; aynı zamanda topikal finasteride kullanan bireylerde yan etkilerin ciddi anlamda azaldığını göstermiştir. Bu uygulama yönteminin FDA onayını yakın zamanda alması beklenmektedir.

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul has 4.91 out of 5 stars 4441 Reviews on ProvenExpert.com