Covid 19 ve Saç Ekim Hizmetleri

Covid-19 ve Saç EkimiSon 15 yıldır dünya genelinde milyonlarca insan saç ekimi yaptırmaktadır ve bu insanlar çoğunlukla saç ekimi için başka ülkelere seyahat etmeyi tercih etmektedir.

2020 yılının Şubat-Mart aylarında dünya geneline yayılan koronavirüs kaynaklı Covid-19 salgını nedeni ile her sektörde daralma olduğu gibi medikal turizm ve saç ekimi sektörlerinde de hasta sayılarında ciddi bir düşüş gerçekleşmiştir.

2021 yılında aşılama sayesinde Covid-19 salgınının insanlar üzerindeki etkileri çok azalmış ve hiç azımsanmayacak sayıda insan bu dönemi bir fırsat olarak görüp yıllardır yaptırmak istedikleri operasyonlar için tekrar seyahat etmeye başlamışlardır.

Covid-19 pandemisi ve aşı

Covid-19 virüsü bir gün yeryüzünden silinirse bu aşı sayesinde olacaktır. Aşılanan insanların hastalanma ve hastalığı bulaştırma ihtimali çok daha azdır. Eğer bir kişi saç ekimi için seyahat etmek istiyorsa, öncesinde aşılanmış olması hem kendisi hem de temas ettiği insanlar için çok önemlidir.

Türkiye, salgınla mücadele kapsamında, hem kamu hem de özel sağlık kuruluşlarında görev yapan tüm sağlık çalışanlarının Covid-19 aşılamasını tamamlamıştır.

Covid-19 pandemisinde uçak yolculuğu güvenli mi?

Uçakların dışarıdan kapalı bir kutu olarak görülmesi, insanların aklında uçakla yolculuğun bu dönemde güvenli olup olmadığına dair sorular getirmektedir. Uçakların içindeki hava ortalama 3 dakikada bir yenilenmektedir.

Dikey olarak tavandan yönlendirilen taze hava, zeminden emilir, bu sayede havanın uçak içinde dolaşımı engellenmiş olur. Yarısı dışarı direkt olarak atılan havanın geriye kalan yarısı HEPA (high efficeny partcilute air filter) filtrelere yönlendirilir.

HEPA filtreler ilk olarak ikinci dünya savaşında gaz maskeleri için geliştirilmişlerdir. Takip eden yıllarda ameliyathane havasında bulunan patojenlerin sayısının, ameliyat sonrası enfeksiyonlarla ilişkisi kanıtlanmış ve ameliyathaneler için bir standart haline gelmişlerdir.

HEPA filtreler uçağın havasının içinde bulunan virüslerin ve bakterilerin %99.97’sini ortadan kaldırmaktadır

2017 yılında yapılan araştırmalarda maske takmayan insanların dahi uçak içinde 2 koltuk uzaklarında oturan bir yolcudan influenza gibi viral bir enfeksiyon kapmalarının olası olmadığı kanıtlanmıştır.

Covid 19 pandemisinde Türkiye’ye girişte sorun yaşar mıyım?

Türkiye’ye girişte, en az 14 gün önce aşı olduğunuza dair belge veya en fazla 72 saat önce alınmış bir negatif PCR testi yeterli olmaktadır. Belirtilen belgeler sunulduğu takdirde Türkiye’ye girişte bir sorun yaşamazsınız.

Türkiye ve “SAFE TOURISM” uygulaması

Türkiye’ye seyahat etmek güvenli mi?

Türkiye, Akdeniz ve Ege kıyılarının eşsiz güzelliği ve topraklarında bulunan tarihi binlerce yıllık medeniyetlere dayanan mirası nedeni ile her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Pandemi ile beraber Turizm ve Sağlık bakanlıkları bir araya gelerek turizmi canlı tutmak ve hem kendi halkının hem de ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişilerin sağlıklarını korumak amacı ile “Safe Tourism” uygulamasını hayata geçirmişlerdir.

Buna bağlı olarak havaalanları, konaklama tesisleri, restoranlar, tur araçları kendileri için özel hazırlanmış sertifikasyonlara tabi tutulmuş ve hizmet veren işletmelerde bu sertifikasyonlar zorunlu hale getirilmiştir.

Türkiye’de devlet tarafından herkese hastalık takibi açısından bir kod verilmiştir, bu kod sadece kişilerin hasta olup olmadığını değil hastalıklı bir bireyle teması olup olmadığı bilgisini de içerir. Kapalı alanlara girerken bu kod kontrol edilir, riskli bireyler kapalı alanlara alınmaz.

Havaalanlarında gelen her yolcu termal kameralar ile izlenmekte olup, vücut ısısında artış olan kişiler izole edilerek herhangi bir risk oluşturup oluşturmadıkları incelenmektedir.

Bunun dışında sürekli temizlik, dezenfeksiyon ve hijyenle yüzeylerden geçebilecek enfeksiyon riski minimuma indirilmektedir. Havaalanlarında ve diğer tüm kapalı alanlarda maske takmak zorunludur. Sosyal mesafeyi korumak amacı ile yüzeylere basılı yönergeler yerleştirilmiştir.

Otel personelleri covid-19 enfeksiyonu ve bulaşma yönetmeleri hakkında eğitimlerden geçirilmiş olup, odaların klinik etkinliği kanıtlanmış dezenfektanlarla düzenli olarak temizlenmesi zorunlu hale getirilmiştir.

Bir misafir odayı boşalttıktan sonra havalandırması ve boş bırakılması standarttır. Sosyal mesafeyi korumak adına zeminlere basılı yönergeler konulmuş. Restoran kısımları sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenlenmiştir.

Covid-19 güvenlikli klinik nedir?

Pandeminin yayılması ile tüm dünyada covid-19 yayılımın önlenmesi ve bu hastalığın giremeyeceği alanlar oluşturulmak için çeşitli güvenlik protokolleri yazılmıştır. Covid-19 güvenli alan ya da klinik bu protokollerin sıkı sıkıya takip edildikleri kliniklerdir.

Bu kliniklerde değişen uygulamalara yönelik haftalık toplantılar düzenlenerek enfeksiyondan korunmak için gerekli stratejiler belirlenir ve takibi yapılır.  Kapıdan içeri giren herkesin ateşi ölçülür. Klinikte her aşamada maske takmak zorunludur.

Sosyal mesafeye azami dikkat edilir, gerekmeyen kişisel temasların önüne geçilir. Eğer kişilerin fiziksel teması söz konusu ise tıbbi eldiven takmak zorunludur. Gelen her hastadan kendileri ve yakın çevrelerinin sağlıkları ile ilgili bilgi alınır ve bunlar covid-19 enfeksiyonu açısından doktorlar tarafından değerlendirilir.

İşlemi gerçekleştiren ekip kendi sağlıkları ve bir sonraki hastanın sağlığını korumak adına uygun kişisel koruyucu ekipman kullanır. Kliniğin hijyeni konusunda maksimum özen gösterilir. Klinikte görevli personele rutin olarak covid-19 PCR testi uygulanır.

Saç ekimi operasyonu için covid-19 güvenlikli olduğuna güvendiğiniz bir klinik seçmek sizi enfeksiyona karşı koruyacaktır.

Covid-19 enfeksiyonu ekilmiş saçlarımı etkiler mi?

Covid-19 enfeksiyonu saç kaybına yol açar mı?

Şu andaki bilgiler ışığında Covid-19 enfeksiyonunun yeni ekilmiş veya 6 ay, 1-2 sene önce ekilmiş saçlarınıza kalıcı olarak zarar vermesi olası olarak gözükmemektedir. Daha önceki yıllarda da yüksek ateş veya ciddi bir hastalıktan iyileşen bireylerde geçici saç kayıpları saptanabilmekteydi.

Covid-19 enfeksiyonuna bağlı yüksek ateş ve vücutta yarattığı stres geçici saç kaybına neden olabilir ve bunun nedeni saçların normal yaşam döngülerinde bulunan dinlenme fazına geçmeleridir.

Smile Hair Clinic bir Covid-19 güvenlikli kliniktir

Smile Hair Clinic olarak kurulduğumuz günden bu yana hastalarımızın sağlığı için gereken tüm tedbirleri en üst seviyede almaktayız. Ekibimiz sadece Covid-19 değil diğer tüm enfeksiyonların önlenmesi için gereken eğitimleri düzenli olarak almaktadır.

Personelimiz ve hastalarımızın ateşi her sabah ölçülür. Hastalarımızdan öncelikle Covid-19 enfeksiyonuna yönelik bir form doldurmaları istenir ve bu form doktorlarımız tarafından değerlendirilerek önlenebilir hastalıkların önüne geçilir.

Kliniğinizde personelimiz ve hastalarımız için maske takmak zorunludur. Tıbbi eldiven olmaksızın kişisel temas kesinlikle yoktur.

Odalarımızın rutin hijyeni dışında, koronavirüsün sebep olduğu covid enfeksiyonunda etkinliği kanıtlanmış dezenfektanlar da kullanılmaktadır. Sizin için özenle temizlenip steril edilmiş odalarımıza ilk giren sizmişsiniz gibi gönül rahatlığı ile girersiniz. Yenilenmiş havalandırma sistemimiz oda içindeki havanın sürekli değişimini sağlar.

Smile Hair Clinic olarak hastalarımızın ve kendi sağlımızın öneminin farkında olup kişisel koruyucu ekipman kullanımı ve personelimizin rutin sağlık taramalarına gereken özeni göstermekteyiz.

İçinde bulunduğumuz zamanların tüm insanlık için zor ve bunaltıcı olduğunun farkındayız. Smile Hair Clinic olarak üstümüze düşeni yaparak sizin gerçek bir centilmene dönüşümünüzü bu zor zamanlarda minimum riskle sağlamaktayız.

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul has 4.94 out of 5 stars 4558 Reviews on ProvenExpert.com