Trustpilot
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
X
Bir dosyayı karşıya yükleyin

Maksimum Dosya boyutu limiti 20 MB

×

Saç Ekimi Kliniği Seçerken Dikkat edilmesi gereken 10 Kriter

Saç Ekimi Kliniği Seçerken Dikkat edilmesi gereken 10 Kriter
11 March 2020

Saç Ekimi Kliniği Seçerken Dikkat edilmesi gereken 10 Kriter

saç ekimi

Saç ekimi operasyonu, son yıllarda erkeklerin tarafında tercih edilen başlıca Medikal Estetik işlemlerin başında gelmektedir. Günümüzü görsel çağın dinamikleri içinde değerlendirirsek, kendine özgüvenin, yeni stil ve görünüm değişikliğinin önemi ve  ulaşmanın kolay olduğu durumlarda özellikle erkekler tarafından çok tercih edilmektedir. Yaptırmayan insanların basite indirgemesi ve kolay bir işlem olduğunu düşünüldüğü için, doğru tercih yapmak, ömür boyu hergün karşımıza çıkacak bu görüntünün önemini vurgulamak gerekir.

 

Sektörün büyümesi ve talebin artması, bu talebi karşılayacak personelin internet ortamında yanlış unvan ve bilgiler vererek hastaların karşına çıkmasına sebep oldu. Bu işlemi Saç Ekim koordinatörü, saç ekim uzmanı gibi  ünvanlarla kendilerini  doktor gibi gösteren kişilerden bunlardan birkaçıi Bu kişilerin bu işlemi yapmaya yetkileri olmadığı gibi, Doktor kontrolünde ve sorumluluğunda yardımcı personel olarak çalışmaktadırlar.

 

Saç ekim merkezi seçiminde en önemli kriterleri sizlere yol gösterebilmek adına açıklıyoruz;

 

 

  • Doktorunuz kim bilin?

 

Ulaştığınız kliniğin Web sayfasında, operasyonunuza girecek olan doktorunuzun (Saç Ekim Cerrahı) bilgileri mevcut mu? Mezun olduğu tıp fakültesini CV’sinde belirttiğinden emin olun.  Sitede doktorlar ilgili bir bilgi yok  ise bu merkezlerden kesin uzak durunuz. Sizi ömür boyu etkileyecek bir işlemde başınıza kimin işlem yapacağını öğrenmeye hakkınız var. Ayrıca işleminize girecek doktorun hangi aşamalarında tamamen işlemi yapacağını, bir günde kaç hasta aldığını öğrenin. Unutmayın Saç ekim operasyonu uzun süren bir işlem olup (6-8 saat), bir doktorun size muayene, planlama, saç çizgisi, operasyon için vakit ayırması başka bir günde en fazla 1-2 hasta anlamına gelir.

 

 

  • İşlemin yapılacağı merkezi sorun

 

Türkiye’de bu işlemi sadece Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilen Hastane, Tıp Merkezi yada Doktor  polikliniklerinde yaptırabilirsiniz. Öncelikle işlemin yapılacağı yerin adresini öğrenin, Apartman dairesi, Rezidans, villa gibi yerler verildi ise, bu adreslerin Sağlık Bakanlığı tarafından verilen izin belgelerini isteyin. Eğer bu koşulları sağlamadan , izinleri alınmamışsa, acil bir durum geliştiği zaman, size müdahale edecek ekipman, beceri ve ekip bulunmayacaktır.

 

Unutmayın ki, önemli olan herşey yolunda gittiği zaman değil, özellikle bu tarz cerrahi bir işlemde sorun olduğu zaman bunu organize edecek profesyonellikle müdahele edebilmektir.

 

  • Size özel planlamanın detaylarını sorun

 

Saç ekim işleminin temel noktası doğru planlamadır. Doğru ve doğal bir görünüm için, kliniklere başvuruda bulunduğunuz zaman size doğru bir tedavi planı vermelerini bekleyin. Bu tedavi planlarında dikkat edilmesi gereken noktalar ise; Donör kapasitesinin durumuna göre kaç graft alınabileceği, Saç çizgisi, Frontal Bölge, Orta saç bölgesi, ve tepeye kaç graft ekilebileceğinin, doktorun Cm2 başına planlamasına göre doğru veriyle size sunulması. Genel olarak varsayımlarla hastalara bilgi verilebildiğini düşünürsek, basit geometrik hesaplarla, Cm2’ye ekilmesi gereken saç miktarının o bölgenin alanı ile doğru orantılı olması o saç merkezinin ne kadar bu konuda hassas olduğunu gösterecektir. Ayrıca saç ekim merkezinin sizin sağlık durumunuzu, hastalık geçmişinizi, kullandığınız ilaçları önemsemesi de, bu işleme ne kadar önem verdiğini anlamamıza yardımcı olacaktır.

 

  • Öncesi ve Sonrası fotoğrafları

Sosyal medya ve internetin gelişmesi, kliniklerin kendi hastalarının fotoğraflarını sunmasına kolay örnek verse de, çeşitli programlar aracılığı ile bu saçların dijital ortamda oynanması, Toppik gibi saç ürünleri kullanıp hastaları daha iyi sonuçlarla gösterebilmektedirler. İyi bir klinik, düzgün seçilebilir ve orantılı kaliteli  fotoğraflar sunmaktadırlar.

 

  • Yorumlar ve Sosyal Medya Takipçi sayıları

 

Sosyal medyada takipçi sayıları parayla alınabilecek sanal sayılar olduğu için, daha yüksek takipçi sayısı  daha iyi anlamına gelmemektedir. Bu sizi yanlış yönlendirmesin. Ayrıca çeşitli platformlarda bulunan yorumlarda sizi ikna etmek için yazılmış yorumlar olabilir. İnternette çeşitli alanlarda hasta deneyimi ya da şikayetleri inceleyin.

 

  • Kullanılacak yöntem ve Ağrı

 

Dünyada kabul edilmiş sadece 2 adet Saç Alım methodu ( FUE ve FUT), 2 farklı ekim methodu ( Manuel veya DHI) bulunmaktadır. Ve bu işlem hastanın tolere etmesine bağlı olarak ağrısı ve acısı olabilecek bir işlemdir. Bunu azaltmanın yolları olabildiği gibi sıfıra indirecek bir yöntemi mümkün değildir, isterseniz bunu araştırabilirsiniz. Unutmayın hastanın acı çekmesini hiçbir doktor istemez . Sonuçta saç derisine işlem yapılmaktadır ve en azından biraz ağrı olması gereklidir. Hasta odaklı olmayan klinikler hastaları kandırmak adına, Ağrısız, Acısız, ICE FUE, Golden FUE gibi dünyada ve litatürde olmayan işlemleri sunmaktadırlar. Bu bile kliniğin ne hasta odaklı olmadığını kolaylıkla gösterecektir.

 

  • Sürekli Eğitim

 

Doktorunuz katıldığı eğitim, sertifikaları sorun ve güncel olanları gönderilmesini talep edin. Bu doktorunuzun gelişmeleri takip ettiği ve kendini geliştirdiğini gösterir.

 

  • Operasyon Detayları

 

Saç Ekim operasyonunuz doğru yapılacak mı? Anlamanın en iyi yolu, saç ekim merkezi kalite standartları, operasyon aşamalarını, bunlar kalite kontrol mekanizmaları nasıl yapılıyor. Donor bölgesinden alınan saçların hangi oranda başarılı alındığı, kabul edilebilir kırık oranları, alınan graftlerin saklanması, ekim sırasında doğal bir sonuç için tekli, multiple saç kökü graft seçimi gibi detaylar, medikal anlamda ne kadar hakim olduğunu gösterecektir.

 

  • Operasyon öncesi ve sonrası ilaçlar

 

Saç ekim merkezi size öncesinden ve sonrasında herhangi bir medikal ilaç önerdi mi? Sizi bir hasta olarak sadece cerrahi değil, tümleyici tedavi olarak değerlendirebildi mi? Cerrahi operasyonun yanında herhangi bir ek kanıtlanmış tedavi sonuçlarınızı artıracak mı? Bu size ileride vaadedilecek sonuçları görmeniz açısından önemli bir adım.

 

  • Başarısızlık durumunda revizyon ve tekrar saç ekim operasyon hakkı?

 

Her ne kadar tüm klinikler sizlere en iyi hizmeti vereceğini düşünse de, sonuçların çıkması 1 yıla kadar uzaması, post-op bakım süreci, dolaşım, ileri dökülme, güvenli donor alanı dışından saç alımının ekim bölgesine transferi, sigara gibi  multi-faktöryel  nedenler, etrafınızda sıkça duyduğunuz başarısız sonuçlara sebep verebilmektedir. Peki her şeye uymanıza rağmen, klinik tarafından istenilen tüm süreçleri yerine getirmenize rağmen saçlarınız çıkmadı mı? Saç ekim merkezinizin buna cevabı ne olacak.

Smile Hair Transplant Clinic Istanbul Hair Transplantation, Hair Restoration Surgery, Hair Transplant , FUE has 4.79 out of 5 stars 147 Reviews on ProvenExpert.com